Trwa ładowanie...
d2fchfg
01-02-2010 21:55

Obama obiecuje, że geje będą mogli służyć w wojsku

W najbliższych tygodniach może się rozstrzygnąć czy prezydent USA Barack Obama spełni swoją obietnicę uchylenia zasady "Don't Ask, Don't Tell", czyli zakazu służby w wojsku gejów nie ukrywających swej odmienności. Formuła ta - po polsku: "nie pytaj, nie mów" - oznacza, że dowódcy nie mogą pytać żołnierzy o orientację seksualną, ale ci z kolei nie mogą jej zdradzać swoim zachowaniem pod groźbą usunięcia z wojska.

d2fchfg
d2fchfg

Zasadę "Don't Ask, Don't Tell" wprowadzono w 1993 roku za rządów prezydenta Billa Clintona. Była wtedy kompromisem między pełną legalizacją służby homoseksualistów, a obowiązującym poprzednio całkowitym zakazem. Na jej podstawie zwolniono w ciągu ostatnich 17 lat ze służby ponad 13 tys. gejów i lesbijek.

Obama przyrzekał znieść ją w czasie swej kampanii wyborczej, ale po objęciu prezydentury dawał do zrozumienia, że sprawa ta znajduje się daleko na liście jego priorytetów.

W czasie orędzia o stanie państwa w ostatnią środę zapowiedział jednak, że administracja uchyli zakaz w tym roku, chociaż nie podał dokładnego terminu.

Od 1993 roku - jak wskazują sondaże - wzrosła tolerancja Amerykanów wobec homoseksualistów. Na rzecz pełnej legalizacji ich służby w armii podaje się liczne argumenty. Jest na legalna w wielu krajach. Armii USA brakuje żołnierzy, zwłaszcza znających język arabski, a takich m.in. zwolniono na podstawie przepisu "Don't Ask, Don't Tell".

d2fchfg

Jego uchylenie musi jednak nastąpić decyzją Kongresu USA. We wtorek na przesłuchaniu przed senacką Komisją Sił Zbrojnych minister obrony Robert Gates i przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów, admirał Mike Mullen, mają przedstawić wstępny plan Pentagonu w sprawie wprowadzenia nowych reguł służby gejów.

Jak sygnalizują głosy z Kongresu, uchwalenie ustawy znoszącej zasadę "nie pytaj, nie mów" nie jest bynajmniej przesądzone, mimo demokratycznej większości.

Niemal wszyscy Republikanie są temu przeciwni. Najwyższy rangą senator tej partii w Komisji Sił Zbrojnych, były kandydat na prezydenta John McCain, oświadczył, że nie poprze zmiany obecnych przepisów.

Lider republikańskiej mniejszości w Izbie Reprezentantów John Boehner powiedział w niedzielę telewizji NBC News, że nie ma sensu podejmować tego dzielącego wojsko tematu, "kiedy kraj prowadzi dwie wojny".

d2fchfg

Zniesienia zakazu nie chcą także konserwatywni Demokraci w Kongresie. Przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Ike Skelton dał do zrozumienia, że będzie głosował przeciw.

Wiele zależy od tego, co powiedzą we wtorek w Kongresie Gates i Mullen, gdyż senatorowie i kongresmani republikańscy na ogół liczą się z opinią Pentagonu. Ich mocne poparcie legalizacji może skłonić nawet Republikanów do zmiany zdania. W wojsku jednak istnieje podobno wciąż opór przeciw zniesieniu zasady "Don't Ask, Don't Tell".

Komentatorzy podkreślają, że jeśli Obama chce dotrzymać obietnicy złożonej lobby homoseksualnemu, musi się spieszyć i znieść zakaz jeszcze w tym roku. Listopadowe w wybory do Kongresu bowiem wygrają prawdopodobnie Republikanie i w przyszłym roku legalizacja może być jeszcze trudniejsza.

d2fchfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fchfg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj