Trwa ładowanie...
de51657
Barack Obama
03-02-2008 19:40

Obama dogania Clinton, McCain faworytem Republikanów

Na dwa dni przed "superwtorkiem", czyli
prawyborami prezydenckimi w 24 stanach, sondaże wskazują, że
Barack Obama cieszy się już niemal taki samym poparciem wśród
demokratycznych wyborców, co Hillary Clinton.

de51657

Wśród Republikanów (GOP), zdecydowanie prowadzi senator John McCain i wydaje się być pewnym faworytem w walce o nominację prezydencką w swojej partii.

Według najnowszego sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News, Hillary Clinton popiera obecnie 47% Demokratów, a Baracka Obamę - 43%. Różnica ta mieści się w granicach błędu statystycznego. Inne sondaże pokazują podobny układ sił.

W sondażu agencji Reutera i ośrodka badania opinii Rassmussen, w największym stanie USA - Kaliforii, Clinton i Obama mają po 38 procent zwolenników.

Jeszcze kilka tygodni temu była Pierwsza Dama dużo wyraźniej wyprzedzała w sondażach czarnoskórego senatora z Illinois. Jednak po zdecydowanie wygranych przez niego prawyborach w Karolinie Południowej zyskiwał on coraz więcej sympatyków. Otrzymał też poparcie tak prominentnych polityków w Partii Demokratycznej, jak senator Edward Kennedy.

de51657

Obserwatorzy zauważają, że Obama zyskuje po wiecach ze swoim udziałem - ich uczestnicy są pod wrażeniem jego charyzmy, zdolności oratorskich i optymistycznego przesłania, że będzie w stanie zjednoczyć kraj ponad partyjnymi i ideologicznymi podziałami.

Ostatnie dni przed "superwtorkiem" upływają obojgu kandydatom demokratycznym na intensywnych podróżach ze stanu do stanu, i spotkaniach z wyborcami.

Clinton i Obama prawie nie śpią, usiłując maksymalnie wykorzystać ten czas, ponieważ stawką wtorkowych głosowań jest około połowy delegatów na krajową konwencją partyjna w lecie, która nominuje prezydenckiego kandydata.

Wśród Republikanów, w sondażu "Washington Post" i ABC News, senatora McCaina popiera już 48% wyborców, natomiast byłego gubernatora Massachusetts Mitta Romneya - 24%. Trzeci jest były gubernator Arkansas, Mike Huckabee.

McCain zdecydowanie prowadzi w niemal wszystkich 24 stanach, gdzie odbędą się prawybory. Stawiają na niego zwłaszcza umiarkowani Republikanie i niezależni wyborcy.

Wybory prezydenckie odbędą się w USA 4 listopada. (mg)

Tomasz Zalewski

de51657
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de51657
Więcej tematów