Trwa ładowanie...
Obama: dla Państwa Islamskiego nie ma miejsca w XXI wieku

Obama: dla Państwa Islamskiego nie ma miejsca w XXI wieku

- Dla grup takich jak Państwo Islamskie nie ma miejsca w XXI wieku - powiedział prezydent Barack Obama, potępiając egzekucję Jamesa Foleya. Dodał, że USA będą nieugięte i będą kontynuować konfrontację z dżihadystami w Syrii. Zaznaczył też, że rozmawiał z matką zamordowanego przez bojowników amerykańskiego dziennikarza.

Share
d16kld5

- Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu robić to, co musimy robić, by chronić naszych obywateli - oświadczył Obama. - Będziemy czujni i nieugięci. Gdy Amerykanom dzieje się krzywda, robimy to co niezbędne, by sprawiedliwość została wymierzona. I będziemy dalej działać przeciwko ISIL (dawna nazwa Państwa Islamskiego), stojąc u boku innych - dodał prezydent USA.

W specjalnym wystąpieniu, przerywając wakacje na wyspie Martha's Vineyard, Obama powiedział, że świat jest "zszokowany" morderstwem amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Poinformował, że zadzwonił do matki dziennikarza, by złożyć kondolencje i oddać hołd jej synowi i jego pracy.

d16kld5

Foley został uprowadzony w Syrii w listopadzie 2012 roku. Na zamieszczonym we wtorek w mediach społecznościowych wideo Państwo Islamskie twierdzi, że jego egzekucja to kara za amerykańską interwencję wojskową w Iraku. Na wideo dżihadyści zagrozili też egzekucją innego amerykańskiego dziennikarza Stevena Sotloffa, który zaginął w Syrii w lipcu 2013 r., jeśli lotnictwo USA nie zaprzestanie ataków na ich pozycje.

Obama w swym wystąpieniu nie nawiązał do Sotloffa. Ale jego słowa, że USA będą "kontynuować konfrontację z nienawistnym terroryzmem", zostały odebrane jako zapowiedź, że USA nie spełnią żądań dżihadystów. W środę - już po ujawnieniu wideo - lotnictwo USA kontynuowało w północnym Iraku ataki na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego.

- Jego życie (Foleya) stoi w kontraście z jego mordercami - powiedział Obama, nazywając dżihadystów z Państwa Islamskiego ugrupowaniem o "nihilistycznej ideologii" i "nowotworem", który należy powstrzymać. - Zabijają niewinnych, nieuzbrojonych cywilów w tchórzliwych aktach przemocy, porywają kobiety i dzieci, poddają ich torturom, gwałcą i zniewalają - mówił. Jak dodał, ideologia Państwa Islamskiego jest "zdeprawowana", a grupa ta nie może wypowiadać się w imieniu żadnej religii, bo jej ofiarami padają przedstawiciele różnych religii, w tym w większości muzułmanie. W jego ocenie Państwo Islamskie ostatecznie przegra, bo przyszłość należy do ludzi, którzy tak jak James Foley budują, a nie rujnują.

Obama zaapelował też do rządów i mieszkańców całego Bliskiego wschodu o wspólne wysiłki, "by usunąć ten nowotwór, by nie mógł się dalej rozwijać". - Myślę, że wszyscy możemy się zgodzić, że dla grupy takiej jak Państwo Islamskie nie mam miejsca w XI wieku - powiedział.

d16kld5

Jak zauważył w CNN były dyrektor w CIA Michael Morell, egzekucja "to pierwszy atak terrorystów (z Państwa Islamskiego) przeciwko Stanom Zjednoczonym". Ale podkreślił, że USA nie powinny spełniać żądań morderców, a wręcz przeciwnie - zintensyfikować walkę z nimi.

Foley zaginął w Syrii 22 listopada 2012. Przed tym uprowadzeniem pracował jako niezależny dziennikarz, tzw. freelancer na Bliskim Wschodzie przez pięć lat. Relacjonował konflikty w Afganistanie, Libii i Syrii dla GlobalPost, francuskiej agencji Agence France-Presse i innych międzynarodowych agencji prasowych. Współpracował też z Human Rights Watch, przesyłając nagrania wideo dokumentujące naruszanie praw człowieka. Był jednym z twórców filmu dokumentalnego o pracy HRW pt. "E-Team", który zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na tegorocznym festiwalu Sundance.

d16kld5

Podziel się opinią

Share
d16kld5
d16kld5
Więcej tematów