O. Tadeusz Rydzyk: najgorszy dla mnie jest hejt i kłamstwa
W środę mija dokładnie 30 lat od założenia Radia Maryja. - Dajemy ludziom mówić - powiedział dyrektor rozgłośni, ojciec Tadeusz Rydzyk. Jak dodał, nie spodziewał się, że w Polsce po zmianach ustrojowych "będzie taki opór" wobec toruńskiego radia. - Myślałem, że wszyscy będą za. Najgorszy dla mnie jest hejt i kłamstwa - podkreślił redemptorysta.
O. Rydzyk mówił w rozmowie z PAP, że rozgłośnia nie mogłaby istnieć już trzecią dekadę, gdyby nie "miliony dobrych osób".
- Utrzymanie takiego radia wymaga odpowiedniej liczby stacji w całej Polsce. Do tego dochodzi USA, Kanada. Ja już nawet nie wiem, ile jest takich osób. Bez wątpienia jednak są to ci, którzy to radio utrzymują, współpracują z nim - powiedział.
Wspominał, że wiele osób podchodziło sceptycznie do pomysłu stworzenia ogólnopolskiej, katolickiej rozgłośni. - Gdy pierwszy raz pojechałem do ministerstwa w 1990 roku i zawiozłem pismo, to śmiali się ze mnie - mówi i dodaje, że obecnie Radio Maryja ma ambicje docierania do wszystkich. - Do dzieci, starszych, do chorych, do młodzieży, ludzi w sile wieku - wymieniał.
Zobacz też: Rydzyk chwali Czarnka. Wiceszef ZNP: Nie słyszałem większej bzdury
"Jestem młody, pełen sił"
O. Rydzyk podkreślił też, że "nie spodziewał się", iż w wolnej Polsce będzie "taki opór" wobec Radia Maryja. - Przecież wszystko się zmieniało, komunizm odchodził w naszym kraju, szło ku lepszemu. Myślałem więc, że wszyscy będą za. Najgorszy dla mnie jest hejt i kłamstwa. Trzeba z tym się rozprawić samemu. Wewnętrznie - mówi, pytany o to, skąd czerpie zapał do kontynuowania swoich aktywności. - Jestem młody, pełen sił - dodał.
Redemptorysta wskazał, że Radia Maryja "chce dać ludziom się wypowiedzieć". - Pilnujemy jednak tego, aby nie było referatów, odezw do ludzkości. Trzeba jednak słuchaczom dać mówić - oświadczył.
O. Rydzyk zdradził też, że aby utrzymać dobre relacje z Polonią, przed pandemią dużo podróżował. - Trzy razy w roku bywałem w Ameryce i Kanadzie. Nie dojechałem jeszcze tylko do Australii, bo po Europie też jeżdżę. Gdy jedzie się do Polaków za granicą, to wraca się o wiele bogatszym duchowo. Od nich się uczę wiary, miłości ku panu Bogu i ojczyźnie - podkreślił.
Zdaniem redemptorysty "ksiądz powinien być osobą komunikatywną, kochającą ludzi". - Gdy widzę księdza, który od ludzi ucieka, to zadaję sobie pytanie, czy taka osoba powinna być kapłanem - zaznaczył o. Rydzyk.
30 lat Radia Maryja
Radio Maryja pierwszą audycję nadało 8 grudnia 1991 roku. Na początku program trwał 14 godzin na dobę, a po pewnym czasie został wydłużony do 24 godzin.
Rozgłośnia zaczynała jako radio lokalne, dostępne jedynie na terenie Torunia, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Z biegiem lat zasięg rozszerzył się na całą Polskę, a od 1998 roku Radia Maryja można słuchać za pośrednictwem internetu w dowolnym miejscu na świecie.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP