O. Tadeusz Rydzyk: na multipleks może trafić podróbka TV Trwam
Na miejsce TV Trwam na multipleksie może zostać wstawiona "podróbka" - powiedział o. Tadeusz Rydzyk w rozmowie z wPolityce.pl.
O. Rydzyk powiedział, że "bardzo go niepokoi" to, że wniosek o stację społeczno-religijną na multipleksie złożył też wydawca tygodników "Wprost" i "Do Rzeczy". - Byłoby to oczywiście bardzo dziwne, gdyby wydawca pisma takiego jak "Wprost" otrzymał koncesję na stację społeczno-religijną. To by świadczyło o tym, że jakąś swoją religię lansują... Wiadomo jakie jest "Wprost" - absolutnie antykatolickie, antychrześcijańskie - stwierdził o. Rydzyk.
- To może być próba stworzenia takiego kanału, jakim była TV Religia w koncernie TVN. Nazywało się to "religia", ale nikt nie mówił jaka religia? Na pewno nie katolicka, mocno tam krytykowano Kościół np. za celibat - powiedział.
- Warto też zwrócić uwagę, że dwa dni przed upływem terminu składania wniosków o koncesje "Wprost" przyznał nagrodę prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. A przecież Jan Dworak reprezentuje w Krajowej Radzie prezydenta. To wskazuje na możliwość, iż jest to dużo głębsza, zaplanowana operacja wstawienia w miejsce należne Trwam podróbki - dodał dyrektor Radia Maryja.
- Do tego we "Wprost" systematycznie pojawia się felieton człowieka z kanału religia TVN. A więc znak, że idą razem. Niepokojąco to się wszystko układa. Przed tym właśnie przestrzegam od dawna - że spróbują coś podłożyć, co by udawało kanał katolicki. W minionym systemie władza miała swoich "księży patriotów". Ta obecna też ma takie ambicje - podkreślił o. Rydzyk.
Dyrektor Radia Maryja dodał, że wierzy, że ludzie się na to "nie nabiorą".
Poniedziałek był ostatnim dniem, w którym nadawcy mogli składać oferty na cztery ostatnie miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Jednym z nadawców, którzy wystartowali w konkursie, jest fundacja o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis, nadawca TV Trwam. Fundacja o. Rydzyka w 2011 r. bezskutecznie ubiegała się o miejsce dla TV Trwam na MUX-1. Odmowną decyzję Rada tłumaczyła niepewną sytuacją finansową Lux Veritatis.
Konkurs na ostatnie cztery miejsca na pierwszym multipleksie (MUX-1) KRRiT ogłosiła pod koniec ubiegłego roku. Rada zdecydowała, że znajdą się na nim programy: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od czterech do 12 lat.
Zgodnie z treścią ogłoszeń o konkursie, program społeczno-religijny będzie zawierał "transmisje i relacje z nabożeństw i uroczystości religijnych, wydarzeń z życia Kościoła i społeczeństwa, edukował w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski. Audycje poświęcone tematyce religijnej będą propagowały tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego. Audycje (...) będą wskazywać wartości, wspierać rozwój człowieka i rodziny w wolnym, demokratycznym społeczeństwie".