O Sri Lance pod Oslo
Po raz pierwszy od 12 lat doszło do spotkania w pobliżu Oslo między premierem Sri Lanki a głównym
negocjatorem separatystycznych Tamilskich Tygrysów.
Premier Ramil Wickremesinghe i główny negocjator tamilskiej organizacji separatystycznej Anton Balasingham spotkali się, by rozmawiać na temat zakończenia 30-letniej już wojny domowej, tamilsko-syngaleskiej, która kosztowała życie blisko 65 tys. ludzi.
Ostatnie spotkanie na tym szczeblu między ówczesnym premierem Ranasinghe Premadasa a tamilskim negocjatorem miało miejsce w 1990 roku. Niedługo potem Premadasa został zabity.
Rozmowy pokojowe zostały zapoczątkowane w 1997 roku, a zawieszenie broni weszło w życie 23 lutego. We wrześniu Tamilowie zgodzili się na rezygnację z dążenia do stworzenia niezależnego państwa.
Tamilscy rebelianci walczą o niezależność terytoriów zamieszkanych przez wyznających hinduizm Tamilów (stanowią 18 proc. mieszkańców kraju). 74 proc. ludności to wyznający buddyzm Syngalezi.
Tygrysy Wyzwoliciele Tamilskiego Elamu (narodu) to organizacja uznana za terrorystyczną przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Kanadę i Australię. Jednak 4 września organizacja ta została zalegalizowana przez rząd Sri Lanki, by w ten sposób umożliwić negocjacje.
Zalegalizowaniu Tamilskich Tygrysów była przeciwna prezydent kraju, Chandrika Bandaranaike, która przed trzema laty została ranna w zamachu zorganizowanym przez Tygrysy.