Trwa ładowanie...
d37mabz
13-05-2003 17:30

O pierwszym dniu zwolnienia - najpierw Komisja Trójstronna

Zespół prawa pracy Komisji Trójstronnej zajmie się negocjowaniem przywrócenia przepisów o wypłacaniu wynagrodzenia za pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego, mimo iż rząd przygotował już autopoprawkę w tej sprawie. Taka decyzja zapadła we wtorek w Warszawie na posiedzeniu Komisji.

d37mabz
d37mabz

Dwa tygodnie temu, po spotkaniu z kierownictwem Ogólnopolskiego Porozumienia Zwiazków Zawodowych, premier Leszek Miller zadeklarował, że rząd będzie dążył do przywrócenia tych przepisów. Zapowiadano, że rząd zajmie się tą autopoprawką już we wtorek. Teraz termin ten się przesunie.

Zapis o niewypłacaniu wynagrodzenia za pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego trwającego do sześciu dni wprowadził parlament podczas ubiegłorocznej nowelizacji Kodeksu pracy.

Premier ocenił tę decyzję parlamentu jako nieracjonalną, bowiem nie zmalała liczba zwolnień lekarskich, a wręcz zwiększyła się liczba tych trwających dłużej niż 6 dni. "Dlatego też regulacja prawna, która w tej chwili obowiązuje, niczego dobrego nie spowodowała" - uznał Miller.

Tymczasem we wtorek Komisja Trójstronna zadecydowała o rozpoczęciu negocjacji w sprawie porozumienia dotyczącego "węzłowych zagadnień polityki społeczno-gospodarczej". Przedmiotem rozmów, podjętych z inicjatywy pracodawców, miałoby być m.in. prawo pracy.

d37mabz

Na wtorkowej konferencji prasowej minister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner powiedział, iż jest dla niego oczywiste, że jeśli została podjęta uchwała o negocjacjach trójstronnych, to zespół prawa pracy zajmie się negocjowaniem m.in. zapisów o tzw. dniu zerowym.

"To nie oznacza, że rząd wycofuje to, o czym mówił premier. Postaramy się teraz to wszystko pouzgadniać" - zadeklarował minister.

Poprawka dotycząca pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego miałaby zostać wprowadzona przez Sejm w ramach rozpatrywanej tam obecnie nowelizacji Kodeksu pracy, mającej dostosować polskie prawo do unijnego.

"Jeśli nie uda się uzgodnić wspólnego stanowiska, to oczywiście zatrzymanie procesu legislacyjnego nie jest możliwe, dlatego że to jest proces dostosowania polskiego prawa pracy do prawa europejskiego" - powiedział Hausner. Dodał, iż jest przekonany, że jest szansa na uzyskanie porozumienia odnośnie "zerowego dnia".

d37mabz

Porozumienie jest możliwe, "o ile nie będziemy natychmiast rewidować kodeksu pracy, tylko po prostu uzgadniać rzeczy, które dzisiaj źle funkcjonują. Będę się starał ze swojej strony przedstawić rozwiązania kompromisowe godzące racje stron" - powiedział Hausner.

Związkowcy chcą przywrócenia przepisów o odpłatnym dniu zwolnienia lekarskiego, ale pracodawcy są temu przeciwni, gdyż zwiększa to ich koszty pracy.

Dlatego, zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, pracodawcy będą raczej optować za niewypłacaniem wynagrodzenia za pierwszy dzień zwolnienia bez względu na to, ile ono trwa.

d37mabz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37mabz
Więcej tematów