Trwa ładowanie...
d8luote
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

O. Maciej Soszyński i o. Wojciech Prus duszpasterzami Ruchu Lednickiego

• O. Maciej Soszyński i o. Wojciech Prus następcami o. Jana Góry
• Zajmą się przygotowaniami XX Spotkania Młodych Lednica 2000
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spotkania Młodych - Lednica w 2015 r.
Spotkania Młodych - Lednica w 2015 r. (Agencja Gazeta, Fot: Łukasz Cynalewski)
d8luote

O. Maciej Soszyński i o. Wojciech Prus zostali wyznaczeni przez prowincjała polskich dominikanów o. Pawła Kozackiego na duszpasterzy Ruchu Lednickiego. Dotychczasowy duszpasterz, twórca spotkań młodych Lednica 2000 o. Jan Góra zmarł nagle w grudniu ub. roku.

Obaj duszpasterze zajmą się przygotowaniami XX Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się na Polach Lednickich 4 czerwca. Jubileusz Lednicy ma być połączony z obchodami 1050-lecia chrztu Polski i 800-lecia dominikanów.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik prasowy spotkań Bartłomiej Dobrzyński, nowi duszpasterze Ruchu Lednickiego zostaną oficjalnie zaprezentowani w środę w Poznaniu w trakcie konferencji prasowej. Wówczas też przybliżony zostanie zarys tegorocznej Lednicy.

d8luote

Dobrzyński poinformował też, że 6 lutego pod Bramą-Rybą odbyć się ma koncert "Tyle dobrego". - Będzie to duże wydarzenie artystyczne, wspomnienie o o. Janie Górze. Koncert poprowadzi Agata Młynarska - podał.

Twórca i organizator dorocznych spotkań młodych Lednica 2000, o. Jan Góra zmarł 21 grudnia ub. roku w wieku 67 lat. Spoczął 30 grudnia na Polach Lednickich. W trakcie uroczystości pogrzebowych prymas Polski abp Wojciech Polak, potwierdził, że w czerwcu 2016 roku odbędzie się kolejne spotkanie młodzieży.

Prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki mówił wówczas PAP, że chciałby, by dzieło o. Góry było kontynuowane. Jednak, jak stwierdził, nie wyobraża sobie, by prowadzenie dzieł stworzonych i prowadzonych dotąd przez o. Górę mogła przejąć jedna osoba.

O. Wojciech Prus ma 52 lata, pochodzi z Poznania. Jest prezesem wydawnictwa "W drodze". O. Maciej Soszyński ma 44 lata, pochodzi z Krakowa. W poznańskim klasztorze prowadzi Akademię Małżeńską, przygotowującą narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa.

d8luote

Jan Góra urodził się 8 lutego 1948 r. w Prudniku koło Opola. Był duszpasterzem akademickim, rekolekcjonistą, twórcą i animatorem ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą. Utworzył Dom Jana Pawła II nad Lednicą.

W 1997 r. po raz pierwszy zaprosił młodzież na Lednicę koło Gniezna. Każdego roku w spotkaniach młodych Lednica 2000 uczestniczyło od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.

Spotkania przez 19 lat zgromadziły łącznie ponad 1,8 mln młodych uczestników z kraju i świata.

d8luote

Podziel się opinią

Share

d8luote

d8luote
Więcej tematów