Trwa ładowanie...

O kolejnych milionach poznaniacy zdecydują sami

W tym roku w głosowaniu na Poznański Budżet Obywatelski poznaniacy zdecydują, na co wydać nie 10, ale aż 15 mln zł. A to nie koniec zmian.

Share
O kolejnych milionach poznaniacy zdecydują sami
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d2v0gch

Poznań podobnie jak kilka innych polskich miast postanowił, że o części wydatków poznaniacy sami będą decydować w bezpośrednim głosowaniu. Dotychczasowe trzy edycje Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego cieszyły się całkiem sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy nie tylko głosowali na wybrane projekty, ale też sami zgłaszali ciekawe pomysły, na co warto przeznaczyć miejskie pieniądze.

W minionych latach to właśnie głosy poznaniaków zdecydowały o tym, aby zrealizować takie projekty jak Sportowy Golaj, renowacja hali Arena czy budowa nowego przytuliska dla osób bezdomnych.

d2v0gch

W tym roku głosowanie ma mieć nową formułę opracowaną przez zespół złożony m.in. z różnego rodzaju organizacji pozarządowych. Najważniejsza zmiana to zwiększenie kwoty przekazanej na realizację projektów wybranych w głosowaniu na Poznański Budżet Obywatelski z dotychczasowych 10 mln zł do 15.

Kolejna zmiana to podział projektów na ogólnomiejskie i dzielnicowe. Ma to zapobiec sytuacji, w której większe szanse miały projekty mające być zrealizowane na dużych osiedlach, gdzie mieszka więcej ludzi. Projekty dzielnicowe będą mogły opiewać na maksymalną kwotę 500 tys. zł, a ogólnomiejskie na maksymalnie 2 mln zł – dzięki temu będzie można zrealizować większą liczbę projektów.

Nowością jest także likwidacja zespołu opiniującego – do tej pory na karcie do głosowania umieszczano tylko te projekty, które ocenili najwyżej specjaliści. W nowej formule będzie można zagłosować na każdy zgłoszony projekt, które przejdzie jedynie „formalną weryfikację” (chodzi o sprawdzenie, czy realizacja projektu w ogóle jest technicznie możliwa).

Miasto chce też zwiększyć frekwencję w wyborach – głosować będą mogli wszyscy czujący się poznaniakami, nie trzeba będzie być zameldowanym w Poznaniu, dopisanym do spisu wyborców, czy być studentem którejś z poznańskich uczelni.

Do 3 kwietnia wszyscy poznaniacy mogą zgłaszać swoje uwagi do propozycji nowej formuły. Szczegóły można znaleźć na stronie http://www.poznan.pl/mim/main/poznanski-budzet-obywatelski-2016,p,15574,29813.html.

Zenon Kubiak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2v0gch

Podziel się opinią

Share
d2v0gch
d2v0gch
Więcej tematów