O co będą pytać w Narodowym Spisie Powszechnym?
Na około 60 pytań trzeba będzie odpowiedzieć rachmistrzom, którzy na przełomie maja i czerwca przeprowadzać będą Narodowy Spis Powszechny.
Zastępca Generalnego Komisarza Spisowego Lesław Zalewski powiedział, że pytania jakie usłyszymy podczas spisu niewiele się będą różniły od tych, na które odpowiadamy wypełniając kwestionariusze potrzebne do wydania takich dokumentów jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy.
Pytania dotyczyć będą między innymi daty urodzenia, płci, stanu cywilnego, wykształcenia.
Zostaniemy także zapytani o mieszkanie: jego infrastrukturę, powierzchnię, sposób ogrzewania, o liczbę pokoi oraz o prawo własności do mieszkania. Będą pytania o pracę, także dodatkową, a także pytania o bezrobocie.
Nie będzie natomiast pytań o wyznanie, zarobki i sprawy intymne. Osobiste pytania pojawią się jednak w badaniu ''Dzietność Kobiet" , które towarzyszyć będzie spisowi. Dotyczyć ono będzie jednak niewielkiej, wylosowanej grupy kobiet. W tym badaniu uczestniczyć ma 330 tys. kobiet.
O ile jednak na pytania Narodowego Spisu Powszechnego mamy obowiązek odpowiedzieć, to możemy odmówić odpowiedzi na pytania zawarte w badaniu "Dzietność kobiet".
Zastępca Generalnego Komisarza Spisowego zapewnia, że nasze odpowiedzi na pytania spisowe będą chronione ścisłą tajemnicą statystyczną. Nazwisko i imię podajemy jedynie dla celów porządkowych, a w trakcie opracowywania zebranych danych ta informacja zostanie usunięta.(an)