PolskaNZS chce zmiany zasad organizacji debat politycznych na uczelniach

NZS chce zmiany zasad organizacji debat politycznych na uczelniach

Niezależne Zrzeszenie Studentów opublikowało list otwarty do rektorów polskich uczelni wyższych z prośbą o zmianę zasad organizacji debat z udziałem polityków. Obecnie mogą oni
występować wyłącznie jako specjaliści w swoich dziedzinach Studenci postulują zmiany.

NZS chce zmiany zasad organizacji debat politycznych na uczelniach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Tomasz Gdaniec

29.04.2015 | aktual.: 02.05.2015 10:27

Niezależne Zrzeszenie Studentów prowadzi akcję „studiuję-głosuję”. Jej celem jest organizacja debat pomiędzy kandydatami. W ocenie studentów jest to jednak bardzo utrudnione, ponieważ rektorzy nie chcą wpuszczać na uczelnie polityków, aby prezentowali swoje poglądy. NZS, aby to zmienić wystosował pismo do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

„Jako depozytariusze wartości Niezależnego Zrzeszenia Studentów, walczącego jeszcze w czasach panowania reżimu komunistycznego o wolność słowa i autonomię polskich uczelni, zwracamy się z prośbą, aby Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich wyznaczyła wytyczne dla stowarzyszonych uczelni, dotyczące nieskrępowanego organizowania debat publicznych, w szczególności z kandydatami pretendującymi do piastowania funkcji we władzach państwowych i samorządowych" – można przeczytać w otwartym liście skierowanym do KRASP.

Szerokim echem odbiła się dwa lata temu decyzja Uniwersytetu Warszawskiego o cofnięciu zgody NZS-owi na organizację debaty pod tytułem: „Tradycja i miejsce Ruchu Narodowego w życiu publicznym". Sprawa nabrała rozgłosu, gdy kilkunastoosobowa grupa profesorów wystąpiła do Kolegium Rektorskiego z listem otwartym, zarzucającym władzom uczelni łamanie swobód dyskusji akademickiej.

W 2013 roku w mediach pojawiła się informacja o odwołaniu na Uniwersytecie Gdańskim debaty poświęconej związkom partnerskim. Apel w tej sprawie wystosowali działacze pomorskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Wówczas organizatorzy, czyli Akademickie Centrum Kultury oraz Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki” ulegali naciskom i odwołali debatę z udziałem m.in. Roberta Biedronia oraz Marty Abramowicz.

Zasady zapraszania polityków na uczelnie wyższe zostały określone w 2007 roku przez tzw. Kodeks Dobrych Praktyk. „Wystąpienia polityków oraz debaty polityczne są na terenie uczelni dopuszczalne tylko wtedy, gdy zachowują charakter akademicki (wykłady, seminaria, sesje naukowe, spotkania). W szczególności należy unikać szerzenia wszelkich form ksenofobii, narzucania ideologii politycznych czy fundamentalizmu religijnego oraz postaw fanatycznych, wykluczających dyskusję. Rektor może wyrazić zgodę na odbywanie na terenie uczelni zebrań o charakterze politycznym, pod warunkiem wszakże, iż korzystanie z pomieszczeń będzie następowało na ogólnych zasadach i nie będzie wiązało uczelni z żadną polityczną opcją” - czytamy w kodeksie.

- W czasie kampanii wyborczej, żadne debaty z udziałem polityków nie będą organizowane na terenie naszej uczelni - mówi Wirtualnej Polsce dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

NZS zostało założone w 1980 roku jako organizacja, zajmująca się obok działalności typowo studenckiej, politycznym wspieraniem działań „Solidarności”. W maju 1988 roku, zdelegalizowany w efekcie wprowadzenia stanu wojennego, NZS włączył się w działalność strajkową.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (0)