Trwa ładowanie...

Nurkowie przeszukają dno Martwej Wisły. Znajdą słynnego Żółtego Lwa?

Płetwonurkowie zbadają 650 m odcinku Martwej Wisły w pobliżu Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Jest duże prawdopodobieństwo, że koryto rzeki w tym miejscu skrywa zabytki sprzed kilku wieków, w tym słynnego Żółtego Lwa.

Share
Nurkowie przeszukają dno Martwej Wisły. Znajdą słynnego Żółtego Lwa?Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
d1e4nod

Będą to pierwsze tego typu działania podwodne przy Twierdzy Wisłoujście. "Mamy nadzieję, że informacje pozyskane przez Instytut Morski w Gdańsku z tej małej, niepozornej jednostki pozwolą nam odnaleźć wrak pinki Żółty Lew oraz inne, cenne dziedzictwo morskie związane z Gdańskiem" - czytamy na Facebooku Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Na dnie Martwej Wisły można spodziewać się właśnie wspomnianego wraku statku. To niezwykle ważne obiekt, bo prawdopodobnie został zbudowany w Gdańsku w 1622 r., jako pierwszy okręt wojenny polskiej floty. Zatonął 6 lipca 1628 r. przy Twierdzy Wisłoujście w wyniku szwedzkiego ostrzału artyleryjskiego. Dno Martwej Wisły może skrywać także inne zabytki, jak przedmioty codziennego użytku czy towary przewożone przez statki.

d1e4nod

Obszar ten został już przebadany za pomocą sonarów przez pracowników Instytutu Morskiego w Gdańsku. - Czekamy na wyniki tych badań. Na ich podstawie wytypowane zostaną konkretne miejsca, które dobrze rokują i są warte sprawdzenia przez nurków – wyjaśnia Andrzej Gierszewski z MHMG.

Twierdza Wisłoujście Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Twierdza Wisłoujście Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Pięcioosobowa ekipa, w skład której wejdzie czterech nurków i jedna osoba obsługi technicznej, pod wodę zejdzie 28 sierpnia, a badania potrwają 7 dni. Przeprowadzą pomiary, zrobią zdjęcia, a ze znalezisk pobiorą próbki do badań. - Samych zabytków nie będziemy podnosić z dna – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Wyniki będą wprowadzone do Karty Ewidencyjnej Zabytku Archeologicznego, a następnie przekazane do odpowiednich organów zajmujących ochroną podwodnych stanowisk archeologicznych.

d1e4nod

Koszt projektu wynosi ponad 103 tys. zł i został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co to za miejsce?

Twierdza Wisłoujście PAP
Twierdza Wisłoujście Źródło: PAP, fot: Adam Warżawa

Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na wschodnim brzegu Martwej Wisły. Powstał w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku. Znajdują się tam dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim. Większość obiektów przetrwała do dzisiejszych czasów w swojej oryginalnej formie.

Obiekt można zwiedzać od 1 czerwca do 31 sierpnia. Wstęp kosztuje 15 i 7 zł.

Zobacz też: Raj dla nurków w Albanii.

Źródło: PAP

Jak kupować taniej? Odpowiedź znajdziesz na eMAG.pl kupony rabatowe.

d1e4nod
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e4nod
Więcej tematów