Trwa ładowanie...
d24simo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nuri al-Maliki może zostać premierem Iraku - decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy Iraku uznał , że obecny premier rządu Nuri al-Maliki jest przywódcą największego bloku w irackim parlamencie, toteż może on zostać ponownie premierem. Eksperci ostrzegają, że może być to źródłem kolejnych napięć w kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nuria al-Maliki
Nuria al-Maliki (AFP, Fot: Brendan Smialowski)
d24simo

Zgodnie z iracką konstytucją prezydent musi zwrócić się teraz do al-Malikiego, by sformował nowy gabinet.

Tymczasem al-Maliki w zapowiedział niedzielę wieczorem, że zamierza wystąpić z oficjalnym oskarżeniem prezydenta Fuada Massuma o pogwałcenie konstytucji. Zdaniem al-Malikiego prezydent pogwałcił konstytucję wstrzymując się z powierzeniem desygnowanemu premierowi, reprezentującemu największą frakcję w parlamencie, misji utworzenia nowego rządu.

Decyzja sądu może jednak "być źródłem problemów" i sprawić, że sytuacja kraju stanie się "bardzo, bardzo skomplikowana" - powiedział w rozmowie z Reuterem anonimowy iracki polityk.

d24simo

Walka polityczna w cieniu wojny

AP zwraca uwagę, że jest to zapewne zapowiedź walk politycznych w Bagdadzie; jeszcze bardziej utrudnią one sytuację kraju, w którym znaczące postępy czyni ofensywa dżihadystów z Państwa Islamskiego, którzy kontrolują już spore połacie Iraku.

Koalicja pod przywództwem al-Malikiego, który jest szyitą, zdobyła większość głosów w wyborach z 30 kwietnia, co predestynuje go do ubiegania się o trzecią kadencję na stanowisku premiera. Jednak al-Maliki krytykowany jest za zapędy autorytarne i za marginalizowanie mniejszości sunnickiej.

Waszyngton, Teheran a nawet przywódcy szyitów i większość członków jego partii Państwo Prawa wycofały poparcie dla kandydatury al-Malikiego. W niedzielę parlament iracki odroczył do 19 sierpnia głosowanie nad wyborem nowego premiera wobec głębokich podziałów wśród deputowanych.

d24simo

Wyrazem rosnącego napięcia w Bagdadzie było rozmieszczenie lojalnych wobec Malikiego sił specjalnych na kluczowych skrzyżowaniach stolicy. W mieście policję obowiązuje podniesiony poziom gotowości - podaje AP, powołując się na policję.

Wysłannik ONZ w Iraku Nickolay Mladenow wezwał Irakijczyków "by zachowali najdalej posuniętą ostrożność i powściągliwość w tym niebezpiecznym okresie"; dodał też, że siły bezpieczeństwa "powinny powstrzymać się od kroków, które mogą zostać uznane za ingerencję w sprawy związane z demokratycznym przekazaniem władzy politycznej".

d24simo

Podziel się opinią

Share

d24simo

d24simo
Więcej tematów