Trwa ładowanie...

NSZZ Policjantów chce zmian. Zapowiedział złożenie petycji w Sejmie

Rafał Jankowski Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów poinformował w poniedziałek 25 maja, że chce wystąpić z petycją o wprowadzenie kadencyjności Komendanta Głównego Policji oraz finansowania policji w powiązaniu z PKB. Jego zdaniem ograniczy to określanie policji mianem politycznej.

Share
NSZZ Policjantów chce zmian. Zapowiedział złożenie petycji w SejmieŹródło: Getty Images
d4mmvpn

Jak zapowiedział Jankowski, petycja w tej sprawie złożona zostanie we wtorek. Jednocześnie podkreślił, że NSZZ Policjantów nie wskaże w niej ani długości kadencji Komendanta Głównego Policji, ani nie określi jaki procent PKB przeznaczany ma być na finansowanie formacji.

- Z definicji policja jest apolityczna i powinna być neutralna światopoglądowo. Reprezentujemy wszystkich, niezależnie od tego, czy ktoś jest chrześcijaninem, czy muzułmaninem. Mamy mu pomagać, służyć i chronić - mówił Rafał Jankowski.

NSZZ Policjantów zaproponował, że Komendant Główny Policji będzie wybierany przez parlament na swoją kadencję - podobnie jak odbywa się to w przypadku prezesa NIK czy Rzecznika Praw Obywatelskich. Jankowski zaznaczył, że dzięki temu mógłby swobodnie kształtować zarówno politykę kadrową, jak i finansową. Jako NSZZ Policjantów od wielu lat zabiegają o finansowanie na wzór wojska, czyli z procent PKB.

Zobacz też: Minister Sasin na kwarantannie. Reakcja z PiS na złośliwy komentarz

Jankowski zaapelował do polityków o rozsądek

Szef policyjnych związków zaznaczył, że często jest tak, iż w zależności od tego, która opcja jest mniejsza w Parlamencie, ta uważa policjantów za zbrojne ramię rządzących. Zaapelował również do polityków o rozsądek.

- Wasze działania obliczone na krótkotrwały polityczny, partykularny zysk mogą przełożyć się na utratę zaufania do policji, które budowane jest codzienną trudną służbą tysięcy policjantów, a to bez wątpienia będzie miało wpływ na spadek poczucia bezpieczeństwa, ale też zaburzy relacje obywatel - policjant - powiedział Jankowski.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4mmvpn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mmvpn
Więcej tematów