ŚwiatNowy wybuch w elektrowni Fukushima I, kolejne awarie

Nowy wybuch w elektrowni Fukushima I, kolejne awarie

W reaktorze nr 3 elektrowni atomowej Fukushima I doszło w poniedziałek do wybuchu wodoru jednak komora, w której znajdują się pręty paliwowe reaktora jest nienaruszona - poinformował rzecznik rządu Yukio Edano. Dodał, że jest mało prawdopodobne aby do atmosfery przedostały się substancje radioaktywne. W reaktorze nr 2 w Fukushima przestał działać system chłodzenia - podała agencja Reutersa.

Nowy wybuch w elektrowni Fukushima I, kolejne awarie
Źródło zdjęć: © AFP

14.03.2011 | aktual.: 14.03.2011 11:03

Według niektórych źródeł, w reaktorze nr 3 doszło do dwóch eksplozji Nad reaktorem unosi się chmura dymu. Operator elektrowni, firma Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) poinformowała, że 3 osoby zostały ranne a 7 uznano za zaginione.

W reaktorze nr 2 elektrowni atomowej Fukushima I, w północno-wschodniej Japonii, doszło do awarii systemu chłodzenia - poinformował operator elektrowni, firma TEPCO.

Identyczna awaria, która może doprowadzić do przegrzania i eksplozji, wystąpiła w reaktorach nr 1 i nr 3 tej samej elektrowni.

Przedstawiciel TEPCO Takako Kitajima powiedział, że w następstwie awarii systemu chłodzącego pracownicy elektrowni przygotowują się do wtłoczenia do reaktora nr 2 wody morskiej. Podjęta ma być także kolejna próba zmniejszenia ciśnienia w reaktorze.

Chłodzenie zakończone powodzeniem

Japońskie władze z powodzeniem zakończyły chłodzenie dwóch reaktorów w elektrowni atomowej Fukushima II, na północnym wschodzie kraju, w pobliżu elektrowni Fukushima I, gdzie również doszło do awarii systemów chłodzenia - podała agencja JiJi.

Wcześniej w poniedziałek informowano, że w elektrowni Fukushima I nie działa chłodzenie trzech na sześć reaktorów. Pracownicy elektrowni schładzają reaktory wodą morską. W dwóch reaktorach doszło do wybuchu.

Elektrownie zostały uszkodzone w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi i tsunami.

W sumie na 54 reaktory w Japonii zamkniętych jest 11.

W uszkodzonej przez piątkowe trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni Fukushima I znajduje się sześć reaktorów. Elektrownia znajduje się 250 kilometrów na północ od Tokio.

Wcześniej w reaktorach nr 1 i nr 3 tej samej elektrowni doszło do wybuchu wodoru. Rzecznik rządu zapewniał, że eksplozje nie spowodowały wzrostu promieniotwórczości.

"Sytuacja jest bardzo poważna"

Premier Japonii Naoto Kan oświadczył w poniedziałek, że sytuacja w uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima I pozostaje nadal bardzo poważna. Dodał, że władze robią wszystko co w ich mocy aby zapobiec dalszym zniszczeniom.

Według operatora elektrowni, firmy Tokyo Electric Power Co. (TEPCO), poziom promieniowania w nocy z niedzieli na poniedziałek przekroczył w jednym z punktów pomiarowych dopuszczalne 500 mikrosiwertów na godzinę i wzrósł do 751 mikrosiwertów.

W innym punkcie pomiarowym promieniowanie wyniosło 650 mikrosiwertów. W niedzielę maksymalny poziom promieniowania wyniósł 1557,5 mikrosiwertów.

Przyjmuje się, że bezpieczna dla organizmu ludzkiego roczna dawka promieniowania wynosi 1000 mikrosiwertów.

Natomiast poziom radioaktywności w rejonie elektrowni atomowej Onagawa, w prefekturze Miyagi, powrócił do normalnego. Wcześniej MAEA informowała, że ogłoszono tam pierwszy, najniższy stopień zagrożenia. Alarm wszczęto po tym, gdy radioaktywność wokół elektrowni przekroczyła dopuszczalny poziom.

Obecnie władze japońskie przypuszczają, że zwiększony poziom radioaktywności mógł mieć związek z emisją substancji radioaktywnych z elektrowni Fukushima I. Pomiary na miejscu nie wykazały emisji takich substancji z trzech reaktorów w Onagawa - stwierdziła MAEA.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (426)