Trwa ładowanie...
d2ej0px

Nowy wpis Donalda Tuska na Twitterze. Pyta o decyzje Donalda Trumpa

"Czy decyzje Donalda Trumpa są jedynie okresowymi turbulencjami czy raczej pierwszymi symptomami rozłamu we wspólnocie politycznej Zachodu, którą G7 reprezentuje i nieformalnie prowadzi" - zapytał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Podkreślił, że sprawa nie jest zabawna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk jest przewodniczącym Rady Europejskiej od 2014 roku
Donald Tusk jest przewodniczącym Rady Europejskiej od 2014 roku (PAP/EPA, Fot: OLIVIER HOSLET)
d2ej0px

Donald Tusk na swoim twtterowym profilu udostępnił swoją wypowiedż dla "New York Timesa" przed szczytem G7 w Charlevoix.

Tytuł artylułu to "Mimo Trumpa, Zachód musi pozostać zjednoczony". Jak napisał Tusk, "w tym tygodniu liderzy z krajów G7 spotkają się w Kanadzie, aby omówić niektóre z kluczowych problemów, przed jakimi stoi dziś świat. Program konferencji zawiera takie tematy jak równość płci, przygotowywanie do pracy w przyszłości i zagraniczne zagrożenia dla naszych demokracji".

Dodał jednak, że to nie wszystko. "Nie ukrywamy, że nasze rozmowy będą odbywać się w konkretnym kontekście politycznym ostatnich decyzji prezydenta Trumpa i reakcji, jakie wywołały po obu stronach Atlantyku. Mam na myśli wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego w Paryżu i porozumienia nuklearnego Iranu, a także nowe cła na stal i aluminium, w tym sposób ich narzucenia i argumenty użyte do ich uzasadnienia. Dla mnie, nieuleczalnego, proamerykańskiego Europejczyka, fanatycznie poświęconego idei współpracy transatlantyckiej, decyzje te są niefortunne i niepokojące" - podkreślił.

d2ej0px

Były polski premier zastanawia się, czy te decyzje są przypadkowe, czy to strategia obecnej polityki amerykańskiej. Jak zaznaczył, wszyscy uczestnicy G7 będą o tym myśleć, bo "Waszyngton nie jest zainteresowany potwierdzeniem wspólnego zaangażowania w międzynarodowy porządek oparty na regułach".

Zobacz także: Superlista Tuska. "Wszystkie pioruny będą w nią walić"

"To nie jest zabawne. Alternatywą do porządku jest nieporządek. (...) Ktokolwiek chce zburzyć porządek, musi wiedzieć, że pozostaniemy zjednoczeni w jego obronie. Przedstawię tę sprawę pozostałym uczestnikom konferencji G7" - dodał.

Tusk o Wałęsie

W artykule szefa RE nie zabrakło nawiązania do byłego prezydenta Lecha Wałęsy. "Kiedy myślałem o tych sprawach, zastanawiałem się nad własną podróżą. Jakieś 30 lat temu wraz z Lechem Wałęsą i innymi działaczami Solidarności witałem amerykańskich prezydentów w stoczni w Gdańsku, aby świętować upadek komunizmu w Polsce. Kiedy byłem premierem Polski, w latach 2007-2014 wyjechałem do Iraku i Afganistanu, aby spotkać się z amerykańskimi i polskimi żołnierzami. Zaledwie kilka dni temu, z rodziną i przyjaciółmi, odwiedziłem amerykańskie cmentarze i plażę Omaha w Normandii we Francji. To w takich miejscach mój umysł i serce mówią mi, że nie ma dobrej alternatywy dla jedności transatlantyckiej. Niektórzy oskarżają mnie o sentymentalizm. Nie, odpowiem, jest to świadomość historii i zdrowego rozsądku" - tłumaczył.

Na koniec przyznał, ze "nie można nie doceniać zagrożenia".

d2ej0px

Podziel się opinią

Share

d2ej0px

d2ej0px
Więcej tematów