Trwa ładowanie...

Nowy sondaż. Polacy o zasadach stanu wyjątkowego

Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że Polakom nie podoba się nałożony na dziennikarzy zakaz pracy na terenach objętych stanem wyjątkowym. Jego zniesienia chce 61 proc. badanych.

Share
Nowy sondaż. Polacy o zasadach stanu wyjątkowego Nowy sondaż. Polacy o zasadach stanu wyjątkowego Źródło: East News, fot: Jakub Kaminski
da0u5oc

Z sondażu United Survey przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że za utrzymaniem zakazu dla dziennikarzy jest 33 proc. respondentów. Jego zniesienia chce zaś prawie 61 proc. uczestników ankiety. Opinii w tej sprawie nie miało ok. 6 proc. badanych.

Stan wyjątkowy. Dziennikarze nie mają wstępu

Od 2 września decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, na terenie 8 powiatów w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy. Na zamkniętym obszarze położne są 183 miejscowości. Jednym z przepisów wprowadzonych w ramach stanu wyjątkowego jest "ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym". W praktyce oznacza to zamknięcie tego terenu dla dziennikarzy.

O dopuszczenie mediów na tereny objęte stanem wyjątkowym apelowała unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson, która spotkała się w Warszawie z szefem polskiego MSWiA Mariuszem Kamińskim. - Uważam, że ważne jest, żeby zapewnić mediom dostęp do tego regionu - mówiła.

da0u5oc

Umożliwienia dziennikarzom pracy na tych terenach chce również Parlament Europejski, który w ubiegłym tygodniu przyjął rezolucję w sprawie Białorusi. Znalazło się w niej wezwane do polskiego rządu, by ten zapewnił dziennikarzom dostęp do terenów przygranicznych, tak, by mogli informować opinię publiczną o sytuacji związanej z kryzysem migracyjnym.

Dotarliśmy do "dzieci z Michałowa". Utknęły w lesie między Polską a Białorusią

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
da0u5oc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da0u5oc
da0u5oc
Więcej tematów