Trwa ładowanie...
ycipk-3g9a3h

Nowy sondaż. PiS na czele, ale konkurent rośnie w siłę

Po wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość nie zwalnia pierwszego miejsca w sondażach. Wielu jego wyborców jest jednak zainteresowanych pomysłami Konfederacji, dla której poparcie rośnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż. Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje się na prowadzeniu
Sondaż. Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje się na prowadzeniu (East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
ycipk-3g9a3h

Partia Jarosława Kaczyńskiego ma na prawicy konkurenta, który rośnie w siłę. Sondaże Kantar pokazują, że od sierpnia PiS stracił 6 pkt proc., a Konfederacja zyskała 4 pkt proc.

Jak wynika z sondażu "Liczymy się z Polkami" przygotowanego przez Kantar dla "Wysokich Obcasów", gdyby wybory odbyły się teraz, PiS nie uzyskałby wystarczającej liczby głosów, by rządzić samodzielnie. Tę partię popiera obecnie 38 proc. Polaków (dałoby to jej 202 mandaty), Koalicję Obywatelską - 27 proc. (137 mandaty), Lewicę - 14 proc. (66 mandatów), Konfederację - 9 proc. (35 mandatów), a PSL i Kukiz'15 - 7 proc. (20 mandatów).

W sondażu zapytano Polaków o to, co sądzą o Konfederacji. 36 proc. respondentów wybrało odpowiedź "niewiele wiem", a 31 proc. - "jej poglądy budzą mój sprzeciw". 30 proc. badanych nie zgadza się z wszystkimi propozycjami Konfederacji, ale twierdzi, że niektóre są ciekawe (aż 45 proc. tej grupy to obecni zwolennicy PiS). Jedynie 3 proc. ankietowanych nie zgadza się z jej poglądami.

ycipk-3g9a3h

Kontrowersyjny projekt Klaudii Jachiry. Joanna Mucha przestrzega

Kto głosuje na Konfederację?

"Typowy wyborca Konfederacji to młody, raczej wykształcony i bardzo dobrze zarabiający kawaler o skrajnie wolnorynkowych poglądach" - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Konfederację popiera 15 proc. mężczyzn i 3 proc. kobiet. Największa część mężczyzn w wieku 18-34 lata wybiera Konfederację (35 proc.), mniejsza PiS (31 proc.) i inne ugrupowania.

ycipk-3g9a3h

Konfederacja ma też wyższe poparcie wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym niż wśród tych z wykształceniem podstawowym czy zawodowym. Wśród Polaków zarabiających miesięcznie 7 tys. zł netto Konfederacja ma 19 proc. poparcia. W elektoracie Konfederacji jest najwięcej singli (26 proc.) i najmniej osób w związkach małżeńskich (42 proc.) ze wszystkich ogólnopolskich komitetów.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 5-12 listopada, na reprezentatywnej próbie 1502 osób populacji 18+.

Zobacz też: Konfederacja nie odpuszcza. Chce zespołu, który zajmie się projektem "Zatrzymaj aborcję"

ycipk-3g9a3h

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3g9a3h

ycipk-3g9a3h
ycipk-3g9a3h
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów