Trwa ładowanie...
sondaż

Nowy sondaż. PiS na czele, ale konkurent rośnie w siłę

Po wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość nie zwalnia pierwszego miejsca w sondażach. Wielu jego wyborców jest jednak zainteresowanych pomysłami Konfederacji, dla której poparcie rośnie.

Share
Nowy sondaż. PiS na czele, ale konkurent rośnie w siłę
Źródło: East News, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d43mvzk

Partia Jarosława Kaczyńskiego ma na prawicy konkurenta, który rośnie w siłę. Sondaże Kantar pokazują, że od sierpnia PiS stracił 6 pkt proc., a Konfederacja zyskała 4 pkt proc.

Jak wynika z sondażu "Liczymy się z Polkami" przygotowanego przez Kantar dla "Wysokich Obcasów", gdyby wybory odbyły się teraz, PiS nie uzyskałby wystarczającej liczby głosów, by rządzić samodzielnie. Tę partię popiera obecnie 38 proc. Polaków (dałoby to jej 202 mandaty), Koalicję Obywatelską - 27 proc. (137 mandaty), Lewicę - 14 proc. (66 mandatów), Konfederację - 9 proc. (35 mandatów), a PSL i Kukiz'15 - 7 proc. (20 mandatów).

W sondażu zapytano Polaków o to, co sądzą o Konfederacji. 36 proc. respondentów wybrało odpowiedź "niewiele wiem", a 31 proc. - "jej poglądy budzą mój sprzeciw". 30 proc. badanych nie zgadza się z wszystkimi propozycjami Konfederacji, ale twierdzi, że niektóre są ciekawe (aż 45 proc. tej grupy to obecni zwolennicy PiS). Jedynie 3 proc. ankietowanych nie zgadza się z jej poglądami.

Kontrowersyjny projekt Klaudii Jachiry. Joanna Mucha przestrzega

Kto głosuje na Konfederację?

"Typowy wyborca Konfederacji to młody, raczej wykształcony i bardzo dobrze zarabiający kawaler o skrajnie wolnorynkowych poglądach" - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Konfederację popiera 15 proc. mężczyzn i 3 proc. kobiet. Największa część mężczyzn w wieku 18-34 lata wybiera Konfederację (35 proc.), mniejsza PiS (31 proc.) i inne ugrupowania.

Konfederacja ma też wyższe poparcie wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym niż wśród tych z wykształceniem podstawowym czy zawodowym. Wśród Polaków zarabiających miesięcznie 7 tys. zł netto Konfederacja ma 19 proc. poparcia. W elektoracie Konfederacji jest najwięcej singli (26 proc.) i najmniej osób w związkach małżeńskich (42 proc.) ze wszystkich ogólnopolskich komitetów.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 5-12 listopada, na reprezentatywnej próbie 1502 osób populacji 18+.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43mvzk

Podziel się opinią

Share
d43mvzk
d43mvzk
Więcej tematów