Nowy skład Komisji Europejskiej
Parlament Europejski zaakceptował skład nowej Komisji Europejskiej, tzw. Komisji Barroso-bis. Oto sylwetki nowych komisarzy UE.
Portugalia Jose Manuel Durao Barroso(48 lat) - przewodniczący Komisji Europejskiej. Od marca 2002 do lipca 2004 pełnił funkcję premiera Portugalii. Doktor prawa i politologii, wykładowca na uniwersytetach w Lizbonie, Genewie i Waszyngtonie.
Austria Benita Ferrero-Waldner (56 lat) - komisarz ds. stosunków zewnętrznych UE i europejskiej polityki sąsiedztwa. Od lutego 2000 minister spraw zagranicznych (pierwsza kobieta w dziejach Austrii na tym stanowisku).
Belgia Louis Michel(57 lat) - komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej. Przez pięć lat, do lipca br., sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych. Zasiadał w Konwencie UE przygotowującym konstytucję europejską.
Cypr Markos Kyprianu(44 lata) - komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów. Absolwent wydziałów prawa uniwersytetów w Atenach, Cambridge i Harvardzie.
Czechy Vladimir Szpidla (53) - komisarz ds. zatrudnienia, spraw socjalnych i wyrównywania szans. Premier Czech od lipca 2002 do lipca 2004. Studiował historię i historię starożytną. W 1989 roku był jednym z założycieli partii socjaldemokratycznej w południowych Czechach.
Dania Mariann Fisher Boel (61 lat) - komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Minister rolnictwa od listopada 2001 do sierpnia 2004. Studiowała języki obce i ekonomię.
Estonia Siim Kallas(56 lat) - wiceprzewodniczący i komisarz ds. administracji, audytu i przeciwdziałania korupcji. W latach 1991-1995 - zarządca Banku Centralnego, następnie minister spraw zagranicznych i finansów.
Finlandia Olli Rehn(42 lata) - komisarz ds. rozszerzenia UE. Studiował politologię i ekonomię, doktoryzował się na uniwersytecie w Oksfordzie w 1996.
Francja Jacques Barrot (67 lat) - wiceprzewodniczący i komisarz ds. transportu. Z zawodu adwokat. Od czerwca 2002 r. szef Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP).
Grecja Stawros Dimas(63 lata) - komisarz ds. środowiska. Studiował prawo i ekonomię w Grecji i Nowym Jorku. W latach 1969-1970 - prawnik na nowojorskiej Wall Street, następnie praca przez pięć lat pracował w Banku Światowym.
Hiszpania Joaquin Almunia(56 lat) - komisarz ds. spraw gospodarczych i monetarnych. Studiował ekonomię i prawo na uniwersytecie w baskijskim Bilbao.
Holandia Neelie Kroes-Smit (63 lat) - komisarz ds. konkurencji. Studiowała ekonomię na uniwersytecie w Rotterdamie. Przez trzy lata pełniła funkcję doradcy w KE ds. transportu.
Irlandia Charlie McCreevy(55 lat) - komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług. Księgowy z wykształcenia, przyczynił się do niebywałego rozwoju gospodarczego Irlandii, jest autorem irlandzkiej reformy podatkowej.
Litwa Dalia Grybauskaite (48 lat) - komisarz ds. programowania finansowego i budżetu. Ekonomię studiowała w Petersburgu, Moskwie i amerykańskim Georgetown University.
Luksemburg Viviane Reding(53 lata) - komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. Od 1999 roku unijny komisarz ds. edukacji, szkoleń, kultury i języków. Doktor nauk humanistycznych (na paryskiej Sorbonie), dziennikarka (1978-1999).
Łotwa Andris Piebalgs(47 lata) - komisarz ds energii. Pracował już w Brukseli jako zastępca pierwszej łotewskiej komisarz Sandry Kalniete w Komisji Prodiego.
Malta Joe Borg(52 lata) - komisarz ds. rybołówstwa i polityki morskiej. Doktor prawa na uniwersytecie maltańskim. Pod koniec lat 80. studiował w Walii prawo europejskie.
Niemcy Guenter Verheugen(60 lat) - wiceprzewodniczący i komisarz ds. przedsiębiorstw i przemysłu. Studiował historię, politologię i socjologię.
Polska Danuta Huebner(56 lat) - komisarz ds. polityki regionalnej. Profesor ekonomii. Jako sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej i minister ds. europejskich wywarła znaczny wpływ na integrację Polski z Unią Europejską. Zasiadała w Konwencie przygotowującym konstytucję europejską. W latach 90. negocjowała wejście Polski do OECD. Przez rok pracowała jako sekretarz wykonawczy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w Genewie.
Słowacja Jan Figel(44 lata) - komisarz ds. edukacji, szkoleń, kultury i języków UE. Studiował elektrotechnikę, w latach 90. studiował stosunki międzynarodowe w Belgii i USA. Do 1992 roku był pracownikiem naukowym w Preszowie.
Słowenia Janez Potocznik(46 lat) - komisarz ds. nauki i badań. Studiował ekonomię w Lublanie, pracował na wydziale nauk ekonomicznych, następnie dyrektor wydziału analiz makroekonomicznych i rozwoju uniwersytetu w Lublanie.
Szwecja Margot Wallstroem(50 lat) - wiceprzewodnicząca i komisarz ds. stosunków z instytucjami i komunikacji. Ma średnie wykształcenie, ale ma honorowe doktoraty dwóch szwedzkich uczelni.
Węgry Laszlo Kovacs(65 lat) - komisarz ds. podatków. Studiował ekonomię i politologię na uniwersytecie w Budapeszcie. W pierwszym proponowanym składzie Komisji Barroso miał odpowiadać za energię.
Wielka Brytania Peter Mandelson(51 lat) - komisarz ds. handlu. Studiował politologię, ekonomię i filozofię na uniwersytecie w Oksfordzie.
Włochy Franco Frattini (47 lat) - wiceprzewodniczący i komisarz ds. sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa. Z zawodu prawnik, uważany za "cudowne dziecko administracji włoskiej", studia ukończył w wieku 22 lat. Zastąpił w Komisji rodaka Rocco Buttiglione, który nie otrzymał poparcia europosłów z powodu wywołujących kontrowersje poglądów na temat homoseksualizmu i rodziny.