Nowy rząd: podział ministerstwa pracy i gospodarki
W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza zostało
rozdzielone dotychczasowe ministerstwo gospodarki i pracy,
powróciła funkcja ministra-koordynatora ds. służb specjalnych,
jest także nowe ministerstwo rozwoju regionalnego.
Rząd Marcinkiewicza powrócił do powołania ministra-członka Rady Ministrów, który ma być koordynatorem ds. służb specjalnych. Pod koniec września prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał do szefa PO Donalda Tuska: Jesteśmy głęboko przekonani, że doświadczenia ostatnich lat nakazują powrót do praktyki powoływania ministra nadzorującego w imieniu premiera pracę służb specjalnych.
W dotychczasowej strukturze rządu było ministerstwo gospodarki i pracy oraz ministerstwo polityki społecznej. W rządzie Marcinkiewicza jest resort gospodarki oraz resort pracy i polityki społecznej. Minister spraw zagranicznych będzie jednocześnie przewodniczącym Komitetu Integracji Europejskiej.
Połączono natomiast, oddzielone dotychczas, ministerstwo edukacji z ministerstwem nauki. Nowe jest także ministerstwo rozwoju regionalnego. Zamiast ministerstwa infrastruktury jest ministerstwo transportu i budownictwa. Dotychczasowe ministerstwo kultury jest obecnie resortem kultury i dziedzictwa narodowego.
Pozostają dotychczasowe ministerstwa: spraw wewnętrznych i administracji; sprawiedliwości; skarbu państwa; ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi; środowiska; zdrowia; finansów; obrony narodowej; sportu.