Nowy Rok, nowe miasto na mapie. Wraca na nie po blisko 100 latach

Dubiecko od Nowego Roku będzie miastem, a nie wsią. Co ciekawe, to nie pierwsza zmiana statusu, ponieważ prawa miejskie miasteczko dostało już w XV wieku.

W Nowy Rok Dubiecko odzyskało prawa miejskie po 87 laach
W Nowy Rok Dubiecko odzyskało prawa miejskie po 87 laach
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

01.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 01:58

Nowy Rok przyniósł spore zmiany w Dubiecku na Podkarpaciu. Od 1 stycznia 2021 roku nie będzie to wieś, a miasto w powiecie przemyskim. Liczące ok. 900 mieszkańców miasteczko będzie jednym z najmniejszych w Polsce.

- Dubiecko było już miastem, któremu przywilej ten w 1407 r. nadał król Władysław Jagiełło - mówił w rozmowie z PAP, wójt, a obecnie już burmistrz Dubiecka. Prawa miejskie Dubiecko utraciło w 1934 roku, z powodu akcji tworzenia gmin zbiorowych.

Nowe miasto może w przyszłości stać się atrakcyjnym punktem turystycznym. To tu na świat przyszedł Ignacy Krasicki. Tu również powstała znana kolęda "Bóg się rodzi". - Chcemy wykorzystać naszą bogatą historię do promocji. Dzięki temu, że będziemy miastem, łatwiej będzie również przeprowadzić niektóre procesy m.in. odrolnienie ziemi - mówił burmistrz Jacek Grzegorzak.

Rewolucja w 2021 roku? "Chowanie się w domach będzie niemożliwe"

Zmiana statusu miejscowości nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami finansowymi dla jego mieszkańców. Jak przypomniał burmistrz, w ankiecie za odzyskaniem praw miejskich opowiedziało się 97 proc. mieszkańców.

Nowy Rok przyniósł zmiany w kilku regionach

Od 1 stycznia 2020 roku mamy w Polsce 10 nowych miast. Inne miejscowości zniknęły z mapy.

Do Rzeszowa została włączona miejscowość Pogwizdów Nowy. - Od kilku lat proces powiększania granic miasta jest prowadzony. Tym bardziej nas to cieszy, że w większości przypadków Rzeszów powiększa się na wniosek mieszkańców, którzy chcą, aby ich miejscowości włączyć do miasta - zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

Od Nowego Roku większą powierzchnią może cieszyć się również Krosno, które "urosło" o 122 ha.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (45)