Trwa ładowanie...

Nowy niemiecki ambasador w Polsce: Niemcy nie zawsze były dobrym sąsiadem

- Uważam, że moim zadaniem i obowiązkiem jest zachowanie pamięci o ciemnych rozdziałach naszej historii, kiedy Niemcy sprowadziły śmierć i straszliwe cierpienie na ten kraj - powiedział w środę nowy ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger. Dyplomata opublikował nagranie, w którym zwrócił się do Polaków.

Share
Nowy ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger zabrał głosNowy ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger zabrał głosŹródło: Twitter, fot: Thomas Bagger
djarro7

Thomas Bagger w środę złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Na swoim profilu na Twitterze udostępnił krótki film w związku z objęciem funkcji ambasadora RFN w Warszawie.

- Cieszę się, że w nadchodzących latach będę mógł reprezentować Niemcy w Polsce. Polska jest naszym sojusznikiem w NATO, bliskim partnerem w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim naszym sąsiadem - mówi na nagraniu dyplomata.

Jak podkreślił, "nie ulega wątpliwości, że Niemcy nie zawsze były dobrym sąsiadem dla Polski". - Uważam, że moim zadaniem i obowiązkiem jest zachowanie pamięci o ciemnych rozdziałach naszej historii, kiedy Niemcy sprowadziły śmierć i straszliwe cierpienie na ten kraj. Ta pamięć powinna być dla nas nieustanną przestrogą w pracy na rzecz lepszej przyszłości i dobrego sąsiedztwa Niemców i Polaków - oświadczył Bagger.

djarro7

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Czterodniowy tydzień pracy. Prof. Belka uderza w pomysł Tuska

Ambasador Niemiec: mam głęboki szacunek dla Polaków

Ambasador zapowiedział również, że będzie dbał o dalszy rozwój relacji polsko-niemieckich. - Barbarzyńska wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazuje, jak ważna jest solidarność i wspólnota. Chcemy być dobrymi sąsiadami w zjednoczonej i silnej Europie, w Europie wolnej i zdolnej do obrony - stwierdził.

djarro7

Dyplomata ocenił, że niemiecki "punkt zwrotny", który "nastąpił w wyniku napaści Rosji, stwarza też szanse dla jeszcze bliższej i bardziej intensywnej współpracy między Niemcami i Polską".

- Mam głęboki szacunek dla polskiego społeczeństwa. To, jak Polacy otworzyli swoje domy dla ukraińskich uchodźców, jest wspaniałym przykładem ich człowieczeństwa. Tak jak ruch "Solidarności" w latach osiemdziesiątych stał się na całym świecie symbolem tęsknoty i dążenia do wolności, tak również dzisiaj Polska jest inspiracją dla wielu ludzi, w tym w Niemczech - dodał Bagger.

Bagger zastąpił na stanowisku Arndta Freytaga von Loringhovena, który pełnił funkcję ambasadora RFN w Warszawie od września 2020 r.

Źródło: PAP

djarro7

Przeczytaj również:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djarro7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

djarro7
djarro7
Więcej tematów