Trwa ładowanie...
d9c1lmr

Nowy Jork: przed prawyborami na prezydenta Brooklynu

"Jeśli Amerykanie polskiego pochodzenia nie pójdą do prawyborów Partii Demokratycznej, które odbędą się 11 września br., Greenpoint zostanie podzielony, tracąc całkowicie głos polityczny w Nowym Jorku".

d9c1lmr
d9c1lmr

Słowa te wypowiedział we wtorek w Polskim Domu Narodowym Tom Heinz, doradca kandydata na prezydenta Brooklynu Kena Fishera. "To ostatnia szansa dla Greenpointu" -­ podkreślał Heinz, który jest polskiego pochodzenia.

Mała liczba głosów oddana w prawyborach spowoduje, że politycy obu partii, demokratycznej i republikańskiej ­ którzy dokonają podziału miasta i stanu Nowego Jorku na nowe obwody wyborcze w 2002 roku ­ podzielą, a tym samym zniszczą politycznie Greenpoint. Rozczłonkowany pomiędzy różne obwody wyborcze polski elektorat na długie lata nie podniesie się z tej katastrofy, podkreślali zarówno Heinz, jak trzej inni pracownicy biura Fishera.

"Ze słabymi nikt się nie liczy" -­ potwierdzali uczestnicy wtorkowego spotkania, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele polskiej imigranckiej społeczności ­ Jacek Bąkowski z klubu im. Smoleńskiego, Ryszard Mazur z North Brooklyn Development Corp. oraz przedstawiciele Forum Polonii.

Przybyli do Polskiego Domu Narodowego pracownicy Kena Fishera nawoływali, aby 11 września br. mieszkańcy Greenpointu oddali przynajmniej 3-3,5 tys. głosów na demokratycznych kandydatów w 9 punktach wyborczych w polskiej dzielnicy.

d9c1lmr

11 września br. także republikanie mają swoje własne prawybory. W tej części Brooklynu nie stanowią oni jednak żadnej siły, stąd zwycięzca prawyborów demokratycznych wygrywa, niejako automatycznie, wybory powszechne w listopadzie.

"Wierzcie mi, wysoka frekwencja zostanie przez wszystkich zauważona" ­- podkreślał kilka razy Heinz. Greenpoint będzie mógł się obronić wtedy przed zalewem śmieci, nieczystości i niechcianych elektrowni. Heinz poinformował, że w ostatnich wyborach prezydenckich w listopadzie 2000 roku w greenpoinckim obwodzie wyborczym na demokratę Ala Gore'a głosowało zaledwie ok. 1700 osób. George W.Bush otrzymał ok. 800 głosów. Tymczasem według "New York Timesa" w wyborach do parlamentu w Polsce w 1989 roku wzięło udział ok. 7 tys. osób z Greenpointu. (Marek Tomaszewski/pr)

d9c1lmr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9c1lmr
Więcej tematów