Trwa ładowanie...
d2y4gvl

Nowy Jork: protesty przeciwko zamknięciu etnicznej rozgłośni

Nowojorska Rada Szkolnictwa dostała 3800 listów i e-maili protestujących przeciwko wykluczeniu z eteru etnicznych programów emitowanych przez radio WNYE-FM, w tym polskiej audycji Radia "Most".

d2y4gvl
d2y4gvl

Należące do Rady Szkolnictwa Radio WNYE-FM, które można odbierać na częstotliwości 91.5 FM, nadaje od końca lat 70. kilkanaście programów w językach nowojorskich mniejszości, między innymi "Ukraińskie Melodie", programy chorwackiego radia "Half-Hour", greckiej rozgłośni "Cosmos FM" i polskiego "Mostu".

Nowojorski komisarz szkolnictwa Harold Levy uznał jednak kilka miesięcy temu, że rozgłośnia nie jest efektywnie wykorzystana i zdecydował, że zastąpi etniczne programy muzyką poważną i audycjami na temat nauczania. Levy chce oddać fale WNYE innej stacji WNYC, która zobowiązała się w zamian, że pokryje wszystkie koszty funkcjonowania rozgłośni i przez dziesięć lat będzie produkować dla niej programy edukacyjne. Głosowanie członków Rady Szkolnictwa w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie 12 września.

Tymczasem słuchacze programów etnicznych protestują. Najgłośniej Francuzi, którzy codziennie przez trzy godziny i 40 minut nadawali na falach WNYE program radia R.F.I., słuchany przez francuskich imigrantów, studentów i frankofili. Za godzinę dostępu do eteru ambasada francuska płaciła 200 dolarów, taką samą stawkę, jaką płacą wszystkie inne etniczne radia.

Radio WNYE, które ma zasięg 70 kilometrów, dociera do 13 milionów odbiorców. Według ostatniego spisu powszechnego w rejonie Nowego Jorku mieszka ok. 950 tysięcy osób pochodzenia polskiego. (pr)

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj