Nowy austriacki Fundusz Przyszłości ds. zagrożeń totalitaryzmu
Austria utworzyła Fundusz Przyszłości, do
zadań którego należeć będzie wspieranie projektów przyczyniających
się m.in. do zachowania pamięci o zagrożeniach systemu
totalitarnego i terroru.
13.03.2006 12:50
Jak poinformowała w komunikacie rzeczniczka Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" Magdalena Wida, fundusz, który na realizację zadań dysponuje kwotą ok. 20 mln euro, będzie także promował projekty upamiętniające ofiary reżimu narodowo-socjalistycznego oraz przyczyniające się do przestrzegania praw człowieka i wzajemnej tolerancji. Rocznie na realizacje projektów będzie przyznane do 2 mln euro.
Każdy projekt, który uzyska aprobatę, otrzyma jednorazowe lub wielokrotne wsparcie finansowe, do kwoty 150 tys. euro. Nie później niż po upływie jednego roku od zakończenia projektu, jego inicjator zobowiązany jest do złożenia raportu końcowego wraz z opracowaniem szczegółowego zestawienia wykorzystanych środków.
Jak poinformowano w komunikacie, wnioski o wsparcie projektów może składać każda osoba, bezpośrednio do Funduszu Przyszłości. Propozycje projektów powinny być kierowane na wiedeński adres Funduszu, napisane wyłącznie w języku niemieckim.
Projekty mogą być też przekazywane Funduszowi drogą pośrednią poprzez dawne organizacje partnerskie austriackiego Funduszu Pojednania - przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie".
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Funduszu Przyszłości: www.zukunftsfonds-austria.at.
Pod opieką Funduszu Przyszłości będą także osoby, które złożyły wniosek do Funduszu Pojednania, ale z różnych przyczyn nie otrzymały jeszcze płatności. Nowe wnioski byłych robotników przymusowych o świadczenie z Funduszu Pojednania nie będą już przyjmowane, ponieważ termin ich składania upłynął jeszcze w trakcie istnienia Funduszu Pojednania, tj. do końca 2003 roku.
W Austrii utworzono także Fundację Stypendialną, której celem - jak napisano w komunikacie - jest zapewnienie stypendiów na kształcenie we wszystkich zakresach szkolenia, dokształcania i dalszego kształcenia. O stypendia Fundacji będą mogli ubiegać się w szczególności potomkowie robotników przymusowych oraz osoby pochodzące z państw, które ucierpiały pod reżimem narodowego socjalizmu.