Noworodki trzymane w kartonach. Szokujące zdjęcia z porodówki obiegły świat
• Wenezuelska opozycja opublikowała szokujące zdjęcia z porodówki
• Widać na nich dzieci ułożone w tekturowych kartonach
• Zdjęcia wykonano w rządowym szpitalu Domingo Guzman Lander w Barcelonie, ok. 315 km km wschód od Caracas
• Sprawa wywołała oburzenie i jest szeroko komentowana w wenezuelskich mediach
24.09.2016 | aktual.: 24.09.2016 09:00
Jak podaje CNN, zdjęcia trudno zweryfikować i nie wiadomo, jak ani kiedy zostały one zrobione. Koalicja organizacji opozycyjnych Mesa de la Unidad Democratica, która publikuje fotografie w mediach społecznościowych, twierdzi, że pokazują one, do czego doprowadził kryzys systemu opieki zdrowotnej w Wenezueli.
- Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takich działań - powiedział prezydent miasta Carlos Rotondaro na Twitterze, ale jednocześnie bronił systemu opieki zdrowotnej. Władze badają sprawę, czy rzeczywiście w szpitalu tym doszło do takich zdarzeń i czy nie miały one miejsca także w innych placówkach w kraju.
- Nasze szpitale dbają o tysiące pacjentów, mimo tego, co publikują media. Zdajemy sobie sprawę z niedoskonałości systemu i będziemy naprawiać, to co złe - dodał prezydent. Jednocześnie opublikowano zdjęcia z tego samego szpitala, na których widnieje oddział neonatologiczny, w którym dzieci leżą w nowoczesnych, ruchomych wózkach Kwapisza, które zapewniają wygodne i bezpieczne poruszanie się matki z dzieckiem po szpitalu.
Tak wyglądają aktualne zdjęcia ze szpitala Guzman Lander - podpisano. Od stycznia w szpitalu w Barcelonie urodziło się ponad 4 tys. dzieci. Niezależnie od tego, czy rzeczywiście doszło tam do sytuacji wskazanej na zdjęciach, nie ma wątpliwości, że kondycja wenezuelskiej służby zdrowia jest tragiczna - donosi CNN.
Kraj walczy z kryzysem gospodarczym, a wielu Wenezuelczyków narzeka na powszechny niedobór podstawowych towarów i materiałów medycznych. W maju parlament, w którym większość mają ugrupowania opozycyjne w stosunku do prezydenta Nicolasa Maduro, ogłosił kryzys humanitarny w służbie zdrowia. O braku leków i materiałów eksploatacyjnych w szpitalach wielokrotnie informowali lekarze na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego. Według rządowych statystyk brakuje aż 80 proc. potrzebnych lekarzom leków. Ponad 13 tys. lekarzy emigrowało w związku z kryzysem w kraju.