Trwa ładowanie...
Michał Fabisiak
27-01-2016 18:43

Nowoczesna przejmie elektorat lewicy? Lubnauer: jesteśmy partią centrową. Eksperci podzieleni

• Zdaniem dr Borowca, Nowoczesna może przejąć elektorat lewicy
• Dr Pietrzyk-Zieniewicz: partia Petru podejmuje jedynie problemy, którymi zajmowała się lewica
• Nowoczesna: jesteśmy partią centrową

Nowoczesna przejmie elektorat lewicy? Lubnauer: jesteśmy partią centrową. Eksperci podzieleniŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2jvqpt
d2jvqpt

Projekt ustawy ws. zaprzestania finansowania lekcji religii z budżetu państwa jest nie tylko pierwszą obywatelską inicjatywą w tej kadencji Sejmu, ale również pierwszą, która dotyczy kwestii światopoglądowych. Stanowiska poszczególnych klubów w tej sprawie będą dla wyborców znakiem, kto w obecnym parlamencie wcieli się w rolę lewicy. Funkcja ta niewątpliwie przypadnie formacji, która stanie w obronie zaproponowanych rozwiązań.

Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że projekt krytycznie oceniają PiS i PSL, a do jego entuzjastów nie należy również PO. Wśród posłów Ruchu Kukiz'15, zdania w sprawie są podzielone. Pozytywnie o zaprzestaniu finansowania lekcji religii z budżetu państwa wypowiada się natomiast Nowoczesna. Czy to oznacza, że w Sejmie VIII kadencji partia Ryszarda Petru zagospodaruje schedę po lewicy?

- Nowoczesna może chcieć przejąć wyborców o lewicowym, czy też liberalno-laickim światopoglądzie, który jest niechętny związkom kościoła z państwem - mówi Wirtualnej Polsce dr Piotr Borowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zdaniem takie działanie opłaca się partii Ryszarda Petru. - W kontekście ogromnego ścisku w środku polskiej sceny politycznej jest to dobre postępowanie. Proszę zauważyć, że ugrupowania lewicowe są mało aktywne. Partia Razem nie odgrywa obecnie żadnej medialnej roli i rzadko pojawiają się jakieś informacje na jej temat. Z kolei SLD dołuje w sondażach. Z praktycznego punktu zagospodarowanie lewicowo-centrowej strony jest dobrym ruchem - tłumaczy ekspert UJ.

Inaczej postrzega sprawę doc. dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz. - Partia Petru podejmuje jedynie pewne problemy, którymi zwyczajowo zajmowała się w Polsce lewica. W naszym kraju przyjęło się, że jest ona otwarta na Europę, a światopoglądowo stawia na neutralność i świeckość państwa. Widać, że w tej chwili Nowoczesna działa w ten sam sposób. Nie zgodzę się jednak z tezą, że będzie ona pełnić rolę lewicy - tłumaczy w rozmowie z Wirtualną Polską politolog Uniwersytetu Warszawskiego.

d2jvqpt

Sama Nowoczesna nie chce być identyfikowana z lewicą. - Jeśli chodzi o kwestie światopoglądowe, jesteśmy partią centrową. Uważamy natomiast, że podobnie jak w wielu krajach europejskich, przyjazny rozdział kościoła i państwa jest bardzo naturalnym elementem. Dlatego jesteśmy zdania, że pewne sprawy powinny zostać w Polsce już dawno załatwione - wyjaśnia posłanka Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer. I dodaje, że jedną z takich spraw jest zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa.

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że lewicowy elektorat zagospodaruje Platforma Obywatelska. Ale zmiana władzy w PO przyniosła nową strategię partii, zauważa dr Borowiec. - Platforma chce wrócić do centrum, a nawet być bardziej na prawą stronę. Świadczą o tym między innymi wypowiedzi Grzegorza Schetyny, który zasugerował powrót do cennych i potrzebnych rozmów z Kościołem katolickim - przypomina politolog UJ.

Pierwsze czytanie w Sejmie obywatelskiego projektu ws. zaprzestania finansowania lekcji religii w szkole z budżetu państwa odbędzie się w najbliższy czwartek. Pod inicjatywą podpisało się 150 tys. Polaków. Autorzy ustawy proponują, aby katecheci stali się pracownikami Kościoła i tym samym byli finansowani z jego środków lub pieniędzy wiernych, czyli rodziców, a nie budżetu państwa, jak ma to miejsce obecnie. Ich zdaniem rozwiązanie to sprawi, że religia rzeczywiście stanie się przedmiotem nieobowiązkowym, odbywającym się przed lekcjami lub po nich. Inna ewentualność to przeniesienie lekcji tego przedmiotu do przykościelnych salek, pod warunkiem, że taka będzie wola rodziców. Inicjatorzy projektu chcą również, aby ocena z przedmiotu nie była obecna na świadectwie szkolnym. Zdaniem autorów ustawy, na zaprzestaniu finansowania lekcji religii z środków publicznych budżet państwa co roku zaoszczędzi 1,35 mld złotych.

We wtorek projekt został negatywnie zaopiniowany przez rząd. W ocenie Rady Ministrów finansowanie zajęć z religii przez Kościoły byłoby naruszeniem dwóch konstytucyjnych zasad. Chodzi o wolność religii i bezpłatność nauki. Rząd powołuje się na art. 53 ust. 4 Konstytucji RP, który mówi o tym, że religia Kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole. W ocenie Rady Ministrów wprowadzenie odpłatności za uczestnictwo w nauczaniu religii organizowanej w szkole publicznej mogłoby zostać odebrane jako naruszanie zagwarantowanej wolności religii.

d2jvqpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jvqpt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj