Trwa ładowanie...
13-11-2014 15:50

Nowoczesna dyspozytornia usprawni krakowski ruch drogowy

Prezydent Majchrowski otworzył nowe centrum sterowania ruchem. Dyspozytornia działa w siedzibie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Obsługujący ją pracownicy będą mieli do dyspozycji kilkanaście komputerów, projektory i najnowocześniejsze systemy.

Nowoczesna dyspozytornia usprawni krakowski ruch drogowyŹródło: Wiesław Majka/krakow.pl
d351dv7
d351dv7

W środę, 12 listopada, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu uruchomiono nowoczesne centrum sterowania ruchem. Istniejący system teleinformatyczny został zmodernizowany, wprowadzono innowacyjne zasady przyjmowania interwencji i zgłoszeń, poprawiona została też łączność radiowa pomiędzy dyspozytornią a służbami terenowymi. Dzięki temu z jednego miejsca można nadzorować całą komunikację miejską, system sygnalizatorów świetlnych, a także sytuację na drogach i skrzyżowaniach.

- W Krakowie inteligentne rozwiązania sprawiają, że transport publiczny działa lepiej i jest bardziej niezawodny. Zapewniają one priorytet dla tramwaju i autobusu, regulują ruch samochodowy, dają szybką i wiarygodną informację dla podróżnych o utrudnieniach - mówił Jacek Majchrowski podczas otwarcia Centrum Sterowania Ruchem w ZIKIT. - Dzięki rozbudowie dyspozytorni i systemom informacji pasażerskiej, podróżni będą mieli przekazywaną na przystanki i punkty przesiadkowe dynamiczną informację o problemach, które wystąpiły na sieci - takich jak wykolejenie, zderzenia i awarie - dodał prezydent miasta.

Dyspozytornia to jeden z elementów systemu zarządzania transportem publicznym w Krakowie, na który składają się też System Nadzoru Ruchu Tramwajowego (TTSS) i Obszarowy System Sterowania Ruchem (UTCS).

Zadaniem TTSS jest dostosowanie sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach, tak by zapewnić priorytet dla tramwaju. System odpowiada też za przekaz informacji dla podróżnych, wciąż instalowane są odpowiednie tablice informacji przystankowej - docelowo ma się pojawić 203 takich urządzeń. Działania UTCS skupiają się zaś na regulowaniu ruchu samochodowego (w tym autobusowego) i pieszego - system mierzy liczbę pojazdów i ich prędkość, a potem w zależności od sytuacji przydziela zielone światło.

Wartość całego projektu „Rozwój systemu zarządzania transportem publicznym w Krakowie" to 47 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi nieco ponad 32,6 mln zł.

d351dv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d351dv7
Więcej tematów