Trwa ładowanie...
dmq46kl

Nowoczesna chce legalizacji związków partnerskich. Partia przedstawiła swój projekt

Główne założenia proponowanego prawa zakładają wprowadzenie związków partnerskie dla par jedno- i różnopłciowych. Nadaje ono również prawa partnerom do adopcji dziecka jednego z nich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przygotowana przez Nowoczesną ustawa wprowadza prawa „zbliżone do tych obowiązujących w małżeństwie”
Przygotowana przez Nowoczesną ustawa wprowadza prawa „zbliżone do tych obowiązujących w małżeństwie” (WP.PL)
dmq46kl

- Chcemy uszanować miłość dwóch kochających się osób, które do tej pory były niewidzialne dla państwa - przekonuje posłanka Monika Rosa. - Realizujemy przy tym konstytucyjne prawo każdej rodziny do ochrony i opieki Rzeczypospolitej Polskiej.

Według projektu, związek partnerski, to "powstały z woli partnerów związek dwóch pełnoletnich osób, o charakterze sformalizowanym i trwałym".

dmq46kl

Partia zaznacza, że w ich ustawie, że wejście w związek partnerski to zobowiązanie się dwóch osób m.in. do wzajemnego szacunku i wspierania się. Ich prawa i obowiązki są równe.

300polityka.pl
Podziel się

"Chcemy żeby Polacy czuli się bezpiecznie w związkach partnerskich"

Nowoczesna chce, aby związki partnerskie były zawierane w urzędzie stanu cywilnego i były dostępne zarówno dla par jedno-, jak i różnopłciowych.

dmq46kl

Projekt zakłada m.in.: możliwość ustanowienia wspólności majątkowej przez partnerów, podawanie informacji medycznej o stanie zdrowia partnera oraz możliwość zmiany nazwiska na nazwisko partnerki lub partnera. Projekt daje też partnerom możliwość adopcji dziecka jednego z nich.

ZOBACZ TAKŻE: Homofobia w szkole. Jak reagować na dyskryminację?

W rozmowie z PAP Monika Rosa zaznaczyła, że przygotowany przez Nowoczesną projekt ustawy wprowadza prawa „zbliżone do tych obowiązujących w małżeństwie”. Głównym wyjątkiem jest prawo do adopcji. - W naszym projekcie ustawy nie ma prawa do adopcji zewnętrznej dla związków partnerskich, natomiast jest możliwość przysposobienia dzieci partnera w związku już istniejącym – tłumaczy posłanka.

dmq46kl

Kolejną różnicą jest fakt, że zarówno zawieranie, jak i rozwiązanie związku partnerskiego będzie łatwiejsze, niż w przypadku małżeństwa.

"Wierzymy, że państwo i jego instytucje nie mogą mówić ludziom, jak mają żyć. Państwo ma umożliwiać obywatelom życie zgodnie z własnymi wyborami. Dlatego chcemy sformalizować funkcjonujące już związki partnerskie, tak, żeby Polacy czuli się w nich bezpiecznie. Każda miłość jest tak samo ważna i powinna być w końcu uznana przez państwo" - oświadczyła Rosa.

Źródło: 300polityka.pl / nowoczesna.org / interia.pl

dmq46kl

Podziel się opinią

Share

dmq46kl

dmq46kl
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów