Trwa ładowanie...
d2cclnz

Nowoczesna apeluje o podpisywanie się pod wnioskiem o delegalizację ONR

- W Polsce faszyzm i komunizm są zakazane, dlatego organizacje, które nawołują do nich, nie powinny legalnie funkcjonować - mówi poseł Nowoczesnej Marek Sowa i apeluje "do wszystkich Polaków, aby podpisywali się pod wnioskiem o delegalizację ONR".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowoczesna apeluje o podpisywanie się pod wnioskiem o delegalizację ONR
(PAP, Fot: Paweł Supernak)
d2cclnz

"Ten dzień został zakłócony przez manifestację ONR"

Poseł Nowoczesnej nawiązał swoim apelem do wtorkowego marszu środowisk narodowych, m.in. ONR, który odbył się z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jego uczestnicy przeszli ulicami stolicy trzymając biało-czerwone flagi oraz wznosząc okrzyki: "Cześć i chwała bohaterom", "Każdy pocisk - jeden Niemiec" i "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".

- Każdy z nas, kto był wczoraj obecny na ulicach Warszawy, był przekonany, że możemy świętować godnie. Niestety, ten wczorajszy dzień został zakłócony przez manifestację ONR. Organizację, która w swych korzeniach nawiązuje do faszyzmu, organizację, która chce zawłaszczać kolejne święta i ważne daty w historii Polski - stwierdził Marek Sowa.

d2cclnz

Polityk zwrócił się też do młodych ludzi, którzy we wtorek uczestniczyli w tym marszu. Jak mówił, Nowoczesna chciałaby, aby wsłuchali się oni w głos powstańców warszawskich, m.in. prezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, który apelował do wszystkich Polaków o godne, wspólne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego.

ONR kontratakuje i zapowiada procesy

Nie tylko Nowoczesna

Podpisy pod wnioskiem o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego zbiera stowarzyszenie Demokratyczna RP. Delegalizacji ONR domagają się też m.in. politycy SLD.

d2cclnz

Z kolei w maju prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała list do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ws. delegalizacji ONR. W piśmie tym wskazywała m.in., że państwo polskie powinno za wszelką cenę dążyć do ochrony porządku publicznego przed treściami propagującymi totalitaryzm.

"O nielegalności działania Obozu Narodowo-Radykalnego świadczy fakt, że stowarzyszenie to jawnie nawiązuje do ideologii ONR powstałego w 1934 r. - organizacji skrajnie prawicowej i antysemickiej, która ostatecznie uznana została za nielegalną" - dodała prezydent stolicy.

d2cclnz

Podziel się opinią

Share

d2cclnz

d2cclnz
Więcej tematów