PolskaNowe zasady w sporach o błędy lekarskie

Nowe zasady w sporach o błędy lekarskie

Pacjenci - ofiary błędów lekarskich - mogą
wkrótce otrzymać potężny mechanizm egzekwowania odszkodowań,
zapowiada "Dziennik", który opisuje projekt ustawy, przygotowanej
przez Naczelną Izbę Lekarską. Nowe przepisy mogą wejść w życie już
za kilka miesięcy.

Obecnie zaledwie co dziesiąta skarga skierowana do działającego przy Izbie Lekarskiej i decydującego o rozpoczęciu dochodzenia rzecznika odpowiedzialności zawodowej kończy się wydaniem orzeczenia niekorzystnego dla lekarza. Z ok. 2,5 tys. składanych rocznie skarg na błędy w sztuce ponad 90 proc. jest oddalanych bądź umarzanych.

Projekt rewolucyjnie zmienia zasady działania sądów lekarskich, które od lat mają ponurą opinię kastowych, bo powołani biegli medycy orzekają o błędach w sztuce lekarskiej we własnym gronie, za zamkniętymi drzwiami, kierując się - zdaniem krytyków - korporacyjną solidarnością. Zgodnie z projektem postępowania mają być jawne, a w zespołach orzekających zawsze ma być niezwiązany ze środowiskiem sędzia z sądu powszechnego, który zadba o przestrzeganie procedur. Pacjent zyska prawo do zadawania pytań, powoływania biegłych i świadków, przedstawiania dowodów i występowania jako oskarżyciel posiłkowy.

Nowe przepisy dadzą pacjentom także większe szanse na wygranie odszkodowań w sądach cywilnych - korzystne wyroki sądów lekarskich staną się mocnym argumentem w tych sprawach.

Po wakacjach projekt ustawy stanie się projektem rządowym - już teraz pracuje nad nim zespół prawny resortu zdrowia, informuje "Dziennik".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)