Trwa ładowanie...

Nowe ustalenia SBU. Wskazują na odpowiedzialność Rosjan po ataku w Kramatorsku

Nowe ustalenia Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. - Atak rakietą Toczka-U na dworzec kolejowy w Kramatorsku został przeprowadzony 8 kwietnia z terytoriów okupowanych przez Rosję w obwodzie donieckim - poinformowało SBU. 61 osób zginęło, a 121 zostało rannych w wyniku ataku.

Share
Skutki rosyjskiego ataku rakietowego na dworcu kolejowym w Kramatorsku Skutki rosyjskiego ataku rakietowego na dworcu kolejowym w Kramatorsku Źródło: PAP, fot: Rada Najwyższa Ukrainy
d17js0y

- Po przeprowadzeniu badań trajektorii lotu rakiety i analizie innych aspektów udało się ustalić, że atak był przeprowadzony z części obwodu donieckiego, która od 2014 roku jest okupowana przez Rosję - powiadomił rzecznik SBU Artem Dechtiarenko.

Do ostrzału użyto rakiety Toczka-U, czyli 9M79-1 z pociskiem kasetowym. Według SBU na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej od ośmiu lat, czyli od początku wojny w Donbasie, znajdują się rosyjskie wyrzutnie takich rakiet.

d17js0y

- Śledczy SBU kontynuują dochodzenie w sprawie ataku - zapewnił Dechtiarenko. Dodał, że zebrano materiał, który dowodzi winy Rosjan.

Ciągle "wina Tuska". Ekspertka tłumaczy, dlaczego

Wojna w Ukrainie. Władze Rosji przekonywały, że ataku dokonała strona ukraińska

Władze Rosji przekonywały po ataku, że dokonała go strona ukraińska, ponieważ używa ona tego typu rakiet, a rosyjska armia nie ma ich na swoim uzbrojeniu od 2019 roku.

Szereg niezależnych ekspertów, w tym dziennikarze śledczy Conflict Intelligence Team, przekonuje, że nie jest to prawda. W szeregu publikowanych w internecie materiałów eksperci dowodzili, że Rosjanie używają Toczek-U.

d17js0y

5 marca białoruscy blogerzy (Biełaruski Hajun) opublikowali nagrania, na których widać rosyjskie transporty wojskowe na terytorium Białorusi z wyrzutniami Toczki-U. O użyciu tego rodzaju uzbrojenia przez Rosjan oficjalnie informowały władze Białorusi podczas wspólnych z Rosją manewrów wojskowych w lutym br.

Ponadto tuż po ataku na dworzec w rosyjskich kanałach propagandowych w Telegramie opublikowano informację o ataku na Kramatorsk, gdzie celem mieli być rzekomo ukraińscy żołnierze. Po chwili te doniesienia zniknęły, ale blogerzy zachowali i opublikowali zdjęcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17js0y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d17js0y
d17js0y
Więcej tematów