PolskaNowe technologie: Polska do superklasy

Nowe technologie: Polska do superklasy

Nowe technologie - stwierdzono - stwarzają nowe zagrożenia, ale i ogromne możliwości. U progu nowego wieku trzeba postanowić, jak przeciwdziałać pogłębiającym się podziałom w dostępie i wykorzystaniu nowych technologii.
Zdaniem Danuty Hibner, sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej ONZ, równie ważna jak odpowiedzialność rządu za kreowanie polityki odpowiadającej nowym trendom - jest odpowiedzialność wszystkich, którzy w tej rewolucji uczestniczą. Ich zadanie to zachowanie postawy „elastyczności wobec przemian”. Tylko w ten sposób da się uniknąć protestów przeciwko „nowemu”. Według prezes NBP Hanny Gronkiewicz-Waltz, to lęk powoduje niechęć. Wystraszeni ludzie pozwalają sobą manipulować, stają się agresywni. Jej zdaniem, można ten problem rozwiązać przez edukację, dotyczącą zarówno wiedzy jak i moralności.
Zbytnie zadowolenie z siebie oraz spoczęcie na laurach może być jednym z największych zagrożeń dla rozwoju naszej gospodarki w XXI wieku - ocenił Jan Krzysztof Bielecki, dyrektor wykonawczy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. B. premier podkreślił, że Polska w ostatnim 10-leciu osiągnęła ogromny sukces gospodarczy. Jednak, by sukces ten był jeszcze większy, trzeba cały czas działać. Szansę Bielecki widzi w trwającej rewolucji technologicznej. Polska w niej uczestniczy, przez co mamy szansę osiągnąć jeszcze wyższe miejsce - już nie tylko jako jeden z liderów Europy Wschodniej - uważa b. premier.
O zaletach globalizacji mówił Jerzy Malinowski, który uczestniczył m.in. w programie PHARE, wspierającym niezależnych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Malinowski tłumaczył, że globalizacji czy nowych technologii najbardziej boją się małe firmy - podczas gdy to właśnie one najbardziej mogą na tym skorzystać.
Nowe możliwości tak określił jeden z uczestników debaty:_ może to pozwolić Polsce przeskoczyć z III ligi do superklasy_. Trzeba tylko podjąć odpowiednie działania. (reb)

18.09.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29

gospodarkatechnologieglobalizacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)