Nowe sankcje zmiękczają Iran?
Ambasador Iranu przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Ali Asghar Soltanieh oznajmił , że jego kraj jest gotów do negocjacji o wymianie uranu na paliwo jądrowe bez warunków wstępnych. Dodał, że Iran przekazał MAEA list na ten temat. Nowe ostre sankcje nałożyła na Iran Unia Europejska.
- Jasnym przesłaniem tego listu jest całkowita gotowość Iranu do tego, by przeprowadzić negocjacje na temat paliwa dla teherańskiego reaktora nuklearnego, bez żadnych warunków - oznajmił Soltanieh.
Odpowiedź Teheranu
MAEA potwierdziła, że otrzymała odpowiedź Teheranu na pytania Stanów Zjednoczonych, Rosji i Francji (tzw. grupy wiedeńskiej) dotyczące oferty wymiany uranu na paliwo dla reaktora badawczego w Teheranie złożonej, wspólnie przez Brazylię, Turcję i Iran. - W poniedziałek list otrzymał szef MAEA Yukiya Amano - oznajmiła rzeczniczka agencji Gill Tudor.
- List został przekazany rządom Francji, Rosji i USA, jak również Brazylii i Turcji - dodała.
Trzeba się przyjrzeć
Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton oceniła, że wznowienie negocjacji o wymianie uranu byłoby pożądane, ale należy przyjrzeć się szczegółom propozycji.
Jak przypomina agencja AFP, grupa wiedeńska wcześniej zadawała pytania dotyczące propozycji Iranu, Brazylii i Turcji z 17 maja, nazwanej deklaracją teherańską. Na mocy ustaleń z Brazylią i Turcją, Iran zaproponował światowym mocarstwom wymianę na terytorium Turcji 1200 kg nisko wzbogaconego uranu ze swoich zapasów na 120 kg paliwa nuklearnego wzbogaconego do 20 proc. Oferta ta jest zbliżona do oferty złożonej we wrześniu przez grupę wiedeńską, którą Teheran odrzucił.
Światowe mocarstwa podejrzewają Iran o dążenie do uzyskania broni jądrowej pod przykrywką cywilnego programu nuklearnego. Teheran zaprzecza tym zarzutom.
Coraz więcej sankcji
Równocześnie z ogłoszeniem deklaracji teherańskiej Iran zapowiedział, że nadal będzie wzbogacał swój uran. Państwa należące do Rady Bezpieczeństwa ONZ uznały, że irańsko-turecko-brazylijska propozycja nadeszła zbyt późno i że Iran chce jedynie zyskać na czasie. 9 czerwca w związku z programem nuklearnym RB nałożyła na Teheran nowy pakiet sankcji.
Niezależnie od decyzji RB ONZ ostrzejsze sankcje wymierzone w Iran przyjęli w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Kilka godzin później rząd Kanady nałożył na Iran podobne restrykcje, dotyczące w szczególności sektora energetycznego i bankowego.