Trwa ładowanie...
d3wk7rj
IAR

Nowe sankcje UE. Uderzają w separatystów na Ukrainie

Unijne kraje postawiły kropkę nad i. Zgodziły się na objęcie sankcjami kolejnych pro-rosyjskich separatystów na Ukrainie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe sankcje UE. Uderzają w separatystów na Ukrainie
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d3wk7rj

Decyzję w tej sprawie podjęli unijni ambasadorowie. Do czarnej listy zostały dopisanych kolejnych 13 osób i pięć organizacji podważających integralność terytorialną Ukrainy.

Osoby wpisane na czarną listę mają zakaz wjazdu do UE, a ich aktywa finansowe w Europie są zablokowane.

Teraz znajdują się na niej 132 nazwiska, a także 28 firm oraz organizacji.

d3wk7rj

O tym, kto dokładnie został objęty sankcjami będzie wiadomo jutro, po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Od pewnego czasu rozszerzenie czarnej listy nie budzi już wielkich emocji, bo Wspólnota ogranicza się do wpisywania na nią tylko separatystów. Z powodu podziałów w Unii nie ma zgody na objęcie sankcjami najbliższych współpracowników Władimira Putina, oraz kluczowych oligarchów.

Oprócz sankcji dyplomatycznych co jakiś czas rozszerzanych Unia wprowadziła też sankcje gospodarcze. Chodzi m.in. o ograniczenia w dostępie do unijnych rynków kapitałowych firmom naftowym i bankom, oraz o embargo na dostawy broni.

Obowiązuje też zakaz sprzedaży nowoczesnych technologii wykorzystywanych w energetyce, a także zakaz świadczenia usług przez unijne firmy przy wydobyciu ropy ze złóż arktycznych.

d3wk7rj

Podziel się opinią

Share
d3wk7rj
d3wk7rj
Więcej tematów