Trwa ładowanie...
usa
24-03-2011 16:26

Nowe rakiety spadają na Libię; zaczyna brakować paliwa

Siły koalicji ostrzelały w nocy ze środy na czwartek cele w Libii 14 pociskami rakietowymi Tomahawk - poinformował rzecznik wojsk USA. Atakowane były rakietowe stanowiska obrony przeciwlotniczej w Trypolisie i na południe od libijskiej stolicy. Przedstawiciel libijskich władz poinformował, że w Libii zaczyna brakować paliwa.

Nowe rakiety spadają na Libię; zaczyna brakować paliwaŹródło: AFP, fot: Stephan Agostini
d1lqtr8
d1lqtr8

Samoloty koalicji przeprowadziły też bombardowania. Associated Press pisze, że celami ataków bombowych były stanowiska artyleryjskie sił libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, składy amunicji, czołgi oraz śmigłowce.

Państwowa telewizja libijska pokazała w czwartek zwłoki, twierdząc, że to ofiary nalotów na Trypolis. Powstańcy libijscy oskarżają siły Kadafiego o zabieranie zwłok z kostnic i fabrykowanie informacji o ofiarach nalotów sił międzynarodowych.

ABC News poinformowała na swej stronie internetowej o zestrzeleniu libijskiego samolotu bojowego przez francuski myśliwiec nad Misratą. Wcześniej tego dnia rzecznik sił francuskich Thierry Burkhard informował, że lotnictwo francuskie atakowało w nocy ze środy na czwartek bazę lotniczą w centralnej części Libii, odległą o ok. 250 km od wybrzeża. Dodał, że w ostatnich 24 godzinach loty nad Libią wykonywało 30 francuskich samolotów wojskowych. Powiedział też, że rezultaty ataku na libijską bazę pozostaną poufne.

Libii brak paliwa

Anonimowy przedstawiciel władz libijskich zajmujący się energetyką powiedział, że w Libii brakuje paliwa. Wyraził obawę, że statek z paliwem, zmierzający właśnie do Trypolisu, może zostać zatrzymany przez siły zachodnie.

d1lqtr8

- Brakuje paliwa i staramy się rozwiązać ten problem. Do Libii płynie statek z paliwem, ale obawiam się, że (...) siły koalicji zatrzymają go albo zbombardują - powiedział Reutersowi.

Dodał, że problem braku paliwa zostanie rozwiązany, jeśli ów statek będzie mógł zawinąć do Trypolisu.

Reuters odnotowuje, że Libia jest wprawdzie eksporterem ropy naftowej i posiada własne rafinerie, ale trwający pięć tygodni konflikt między siłami reżimu a powstańcami, kontrolującymi wschodnią część kraju, spowodował poważne zakłócenia w sektorze energetycznym.

Przed stacjami benzynowymi w Trypolisie ustawiały się w czwartek długie kolejki samochodów.

d1lqtr8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lqtr8
Więcej tematów