Trwa ładowanie...

Nowe przepisy. Ważna zmiana ws. jazdy "na suwak" i "korytarza życia"

6 grudnia wchodzą w życie istotne zmiany przepisów ruchu drogowego. Na drogach obowiązuje jazda "na suwak" i tworzenie "korytarza życia" dla służb ratunkowych. Za niestosowanie nowego prawa grożą mandaty.

Share
Nowe przepisy. Ważna zmiana ws. jazdy "na suwak" i "korytarza życia"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Wojciech Stróżyk
d22q3iz

Dotychczas jazda na tzw. suwak była wyłącznie elementem kultury - kierowca mógł ją stosować, ale nie musiał. 6 grudnia to się zmienia. Wchodzące w życie przepisy wprowadzają jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch sytuacjach: gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów, a także gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego.

Jazda "na suwak" i "korytarz życia". Nowe zasady

Policjanci apelują do kierowców o dokładne zapoznanie się z przepisami - zarówno jeśli chodzi o jazdę "na suwak", jak i tworzenie tzw. korytarza życia.

W przypadku jazdy "na suwak" przepisy precyzyjnie określają zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Ustalają ponadto zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

Komenda Główna Policji
Źródło: Komenda Główna Policji

Przy jeździe "na suwak" pierwszeństwo mają kierowcy, którym kończy się pas. Najpierw wjeżdżają pojazdy z boku, a potem jedzie ten, który porusza się po głównym pasie. Ważne jest, aby kierujący, którzy z są boku, dojechali do samego końca swojego pasa, a nie próbowali zmieniać pas wcześniej.

W przypadku "korytarza życia" dla służb ratowniczych zasada jest prosta: kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni.

Na trzypasmowej drodze auta na prawym pasie dojeżdżają maksymalnie do jego prawej krawędzi, kierowcy na środkowym - również do prawej, a kierowcy na lewym pasie - odbijają do lewej.

d22q3iz

O tym, w jaki sposób tworzyć "korytarz życia", mówi kampania edukacyjna Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego "Życie ma pierwszeństwo".

Nowe przepisy poprawią bezpieczeństwo

- W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Dzięki korytarzom życia odpowiednie służby będą mogły szybko dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Także przepisy o jeździe na suwak są ważne dla bezpieczeństwa polskich kierowców. Pozwolą na łatwiejsze rozładowywanie zatorów i unikanie konfliktów w takich sytuacjach - podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kierowcom lekceważącym nowe przepisy grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Tragedia w Szczyrku. Burmistrz komentuje ze łzami w oczach

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

d22q3iz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22q3iz
d22q3iz
Więcej tematów