wp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nauka
26-09-2007 (17:50)

Nowe polskie obserwatorium

6 października 2007 roku na górze Lubomir w miejscowości Węglówka (małopolskie) zostanie otwarte nowe polskie obserwatorium. Stacja astronomiczna powstała w miejscu, w którym przed II Wojną Światową znajdowało się obserwatorium, które zasłynęło m.in. z odkryć komet.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Dawne obserwatorium astronomiczne funkcjonowało na górze Lubomir (904 m n.p.m., Beskid Makowski) od 1922 roku. To właśnie w tej stacji dokonano dwóch pierwszych w XX wieku polskich odkryć komet (Lucjan Orkisz, odkrycie 3.04.1925 i Władysław Lis, odkrycie 17.07.1936).

Do realizacji pomysłu odbudowania zniszczonego w 1944 roku przez wojska niemieckie obserwatorium przystąpiono ostatecznie ponad rok temu - odczytanie aktu erekcyjnego oraz poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 17 lipca 2006 roku. Dzięki sprawnie przeprowadzonej budowie nowa stacja astronomiczna już wkrótce zostanie otwarta.

wp

Inwestycję prowadziła Gmina Wiśniowa przy wsparciu środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 - 2006. Budżet projektu o nazwie "Odbudowa przedwojennego Obserwatorium Astronomicznego - Miasteczko Gwiezdne Lubomir" wynosił około 2 mln złotych.

Nowe obserwatorium będzie nosiło imię Tadeusza Banachiewicza (1882-1954), polskiego matematyka, astronoma i geodety, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i wieloletniego dyrektora Obserwatorium Astronomicznego UJ oraz wiceprezesa Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Prof. Banachiewicz stworzył m.in. program systematycznej obserwacji gwiazd zmiennych zaćmieniowych, był także pionierem polskiej radioastronomii oraz założycielem wydawanego do dzisiaj pisma naukowego "Acta Astronomica".

Uroczystość otwarcia Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachiewicza odbędzie się 6 października 2007 roku o godzinie 11:00. W programie spotkania przewidziana jest Msza Św. Koncelebrowana przez Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, poświecenie stacji obserwacyjnej, przemówienia i wykłady oraz zwiedzanie obserwatorium.

Polub WP Wiadomości
wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.