Trwa ładowanie...

Nowe plany Ziobry. "Ofiary gwałtu bez dodatkowej udręki"

Sądy będą musiały przesłuchać ofiary gwałtów w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym wpłynie do nich wniosek w sprawie podejrzenia popełnienia takiego przestępstwa. Resort sprawiedliwości zapowiada zmianę prawa.

Nowe plany Ziobry. "Ofiary gwałtu bez dodatkowej udręki"Źródło: PAP, fot: Piotr Polak
d1jcim2
d1jcim2

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w MS o zmianę przepisów argumentując, że w przypadku gwałtów ważne jest to, by ofiarom nie przysparzać dodatkowych cierpień z powodu przedłużającego się i źle zorganizowanego postępowania. Według rzecznika ofiary zgwałcenia powinny być przesłuchane w sądzie raz (a nie wiele razy) i to w miarę szybko, bo oczekiwanie w takich sytuacjach jest dodatkową udręką.

Zobacz też: Od "zera" do bohatera. Historia kariery Zbigniewa Ziobry

Przepisy wskazują, że w takich przypadkach przesłuchania należy przeprowadzić ze szczególnym poszanowaniem praw pokrzywdzonych (art. 185c kodeksu postępowania karnego). W przepisach tych nie ma jednak mowy o terminie, w jakim powinno się odbyć przesłuchanie. W efekcie - jak wynika z badań przeprowadzonych przez RPO - bardzo często od przestępstwa do chwili przesłuchania upływają nawet trzy miesiące.

Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało rzecznika, że prowadzone w Departamencie Legislacyjnym prace nad zmianą przepisów są na zaawansowanym etapie.

"W ramach tych zmian planowane jest wprowadzenie przepisu na poziomie ustawowym, obligującego sąd do przeprowadzenia przesłuchania pokrzywdzonych przestępstwami z art. 197-199 k.k., nie później niż w terminie 14 dni od daty wpłynięcia wniosku" - napisano w odpowiedzi na wniosek RPO.

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj