Nowe państwa na mapie świata? Biden ogłasza
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił w poniedziałek, że oficjalnie uznał dwa terytoria Pacyfiku - Wyspy Cooka i Niue - za "suwerenne i niepodległe państwa".
Jak podaje agencja AFP, ta decyzja Bidena jest częścią strategii mającej na celu wzmocnienie pozycji USA na Oceanie Spokojnym w obliczu rosnącej dominacji Chin.
Stany Zjednoczone i Niue nawiązały w poniedziałek stosunki dyplomatyczne po podpisaniu przez sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena i premiera Niue Daltona Tagelagi wspólnego oświadczenia w tej sprawie - podał Departament Stanu USA.
Joe Biden, który pełnił rolę gospodarza podczas drugiego szczytu USA-Wyspy Pacyfiku, podkreślił w swoim oświadczeniu prasowym, że Wyspy Cooka mają "długą historię współpracy" ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent USA zaznaczył również, że Niue, mimo swojego niewielkiego rozmiaru, odegrało "ważną i konstruktywną rolę" w tej części świata, szczególnie w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niue to niewielkie, autonomiczne państwo, zamieszkane przez zaledwie 1700 mieszkańców, które utrzymuje wolne stowarzyszenie z Nową Zelandią. Władze tego terytorium przywiązują dużą wagę do ochrony swojego ekosystemu, wprowadzając zakazy na połów ryb czy prace wydobywcze w większości swojej morskiej strefy ekonomicznej.
Mówiąc o Wyspach Cooka, Biden przypomniał w komunikacie prasowym, że Stany Zjednoczone zbudowały tam pasy startowe lotnisk. Oficjalne uznanie tego archipelagu, zamieszkanego przez około 17 000 mieszkańców, za niepodległe państwo, powinno według Białego Domu przyczynić się do skuteczniejszej walki z nielegalnymi połowami oraz zmianami klimatycznymi. Te dwa problemy są wspólne dla wielu mikropaństw na Pacyfiku.
Czytaj także: