Trwa ładowanie...

Nowe odkrycie naukowców dotyczące maseczek

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań amerykańskich naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), wilgotność wytwarzająca się pod noszoną maseczką może pomagać w zwalczaniu koronawirusa.

Nowe odkrycie naukowców dotyczące maseczekNowe odkrycie naukowców dotyczące maseczekŹródło: Pixabay
d4jmij4
d4jmij4

Maseczka może być korzystna przy zwalczaniu wszelkich infekcji układu oddechowego - donoszą naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach. Jej właściwości polegają nie tylko na tym, że utrudniają transmisję wirusa na inne osoby. Badacze odkryli jeszcze jedną korzyść wynikającą z noszenia maseczki.

Zwiększona wilgotność powietrza, którym oddycha osoba nosząca maseczkę, skutkuje zmniejszeniem nasilania objawów chorobowych u osób zakażonych koronawirusem. To deltego, że dobre nawilżenie dróg oddechowych korzystnie oddziałuje na układ odpornościowy.

- Podwyższony poziom wilgotności jest czymś, co większość noszących maski prawdopodobnie odczuwa na co dzień, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że jest to korzystne dla nich zjawisko - mówi główny autor badania dr Adrian Bax.

- Odkryliśmy, że maseczki silnie zwiększają wilgotność wdychanego powietrza. Uważamy, że wynikające z tego nawilżenie dróg oddechowych może odpowiadać za mniejsze nasilenie choroby COVID-19 u osób noszących osłony twarzy. Ma to potwierdzenie w danych. Już wcześniej wykazano, że wysoka wilgotność łagodzi przebieg grypy. Naszym zdaniem zależność ta może dotyczyć także przebiegu COVID-19 - dodał.

d4jmij4

Wyniki najnowszego badania amerykańskich naukowców zostały opisane na łamach czasopisma naukowego "Biophysical Journal".

Zobacz także: Newsroom WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jmij4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jmij4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj