Nowe niemieckie prawo imigracyjne niekonstytucyjne
Forsowane przez koalicyjny rząd Gerharda Schroedera nowe prawo imigracyjne nie wejdzie w życie. Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uznał w środę tryb przyjęcia
ustawy przez izbę wyższą parlamentu Bundesrat za niezgodny z konstytucją.
Trybunał w Karlsruhe przychylił się do wniosku opozycji, że nieodpowiedni był sposób liczenia głosów podczas głosowania ustawy w izbie wyższej niemieckiego parlamentu - Bundesracie.
Celem budzącej kontrowersje ustawy była liberalizacja przepisów regulujących osiedlanie się w Niemczech i podejmowanie pracy przez obcokrajowców oraz ich integracja z niemieckim społeczeństwem. Nowe prawo miało m.in. dostosować napływ cudzoziemców do potrzeb ekonomicznych kraju.
Forsowane przez rząd Gerharda Schroedera prawo imigracyjne pozwalało na przyjazd do Niemiec nieograniczonej liczby zdolnych pracowników spoza Unii Europejskiej. Byłoby to pierwsze takie prawo od lat 70., kiedy to Niemcy zakończyli program zatrudniania pracowników-obcokrajowców, głównie z Turcji.
Niemiecka opozycja utrzymuje, że nowe prawo było nie do zaakceptowania, bo bezrobocie w Niemczech wynosi 10%. Zapowiada jednak, że jest gotowa do kompromisu w przyszłym roku.(ck)