Trwa ładowanie...
d3c5r76
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nowe fakty ws. katastrofy na Synaju. Aresztowano mechanika podejrzewanego o podłożenie bomby

• Nowe fakty ws. katastrofy rosyjskiego samolotu na Synaju
• Według Reutersa, o podłożenie bomby podejrzany jest jeden z mechaników
• Mężczyzna pracował dla egipskiego towarzystwa lotniczego EgyptAir
• Oprócz mechanika zatrzymano 2 policjantów i pracownika obsługi bagażowej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczątki samolotu, który rozbił się na Synaju
Szczątki samolotu, który rozbił się na Synaju (AFP, Fot: Khaled Desouki)
d3c5r76

Oficjalnie Egipt twierdzi do tej pory, że nie ma dowodów na to, by samolot A321 rosyjskiego towarzystwa Metrojet, który uległ katastrofie 31 października krótko po starcie z Szarm el-Szejk, grzebiąc w szczątkach wszystkich 224 pasażerów i członków załogi, padł ofiarą zamachu terrorystycznego.

Wyższy przedstawiciel służb ochrony EgyptAir zaprzeczył, by ktokolwiek z pracowników tych linii został aresztowany lub objęty dochodzeniem w charakterze podejrzanego. Również przedstawiciel egipskiego ministerstwa spraw wewnętrznych oświadczył, że żadnych zatrzymań nie było.

Jednak według cytowanych przez Reutera źródeł, które zastrzegły sobie anonimowość, aresztowano mechanika oraz dwóch pełniących służbę na lotnisku policjantów i pracownika obsługi bagażowej, których podejrzewa się o udzielenie mu pomocy w podłożeniu bomby do samolotu.

d3c5r76

- Gdy Państwo Islamskie dowiedziało się, że jeden z jego członków ma krewnego pracującego w porcie lotniczym, dostarczyło tej osobie bombę w ręcznej torbie - powiedział jeden z rozmówców Reutera. Dodał, że kuzyn tej osoby, której "powiedziano, by nie stawiała żadnych pytań i umieściła bombę w samolocie", przyłączył się półtora roku temu do Państwa Islamskiego w Syrii.

Inne źródło oświadczyło: "Dwaj policjanci podejrzani są o odegranie roli takiej, że przy kontroli bezpieczeństwa przymknęli oczy na te działania. Istnieje jednak także możliwość, że po prostu nie pełnili odpowiednio swych obowiązków". Według tych źródeł prokuratura nie postawiła jeszcze nikomu zarzutów.

Jakiekolwiek formalne oskarżenie lub oficjalne egipskie potwierdzenie, że katastrofę spowodował zamach narażałoby Egipt na roszczenia odszkodowawcze rodzin ofiar.

Wyższy przedstawiciel służb ochrony EgyptAir poinformował, że państwowa policja bezpieczeństwa sprawdziła wszystkich pracowników portu lotniczego Szarm el-Szejk, nie znajdując żadnych obciążających kogokolwiek dowodów. - Jakakolwiek osoba przejawiająca sympatie wobec ekstremistów nie znajdzie zatrudnienia w żadnym porcie lotniczym - powiedział Reuterowi.

Przedstawiciel ministerstwa spraw wewnętrznych potwierdził, że w związku z katastrofą nikogo nie aresztowano. - Czekamy na wyniki śledztwa - zaznaczył.

d3c5r76

Podziel się opinią

Share

d3c5r76

d3c5r76
Więcej tematów