Trwa ładowanie...
d2g6jz1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nowa węgierska ustawa o nielegalnej imigracji zmieni "bałkański szlak"

Serbska policja przewiduje, że z chwilą wejścia w życie nowej węgierskiej ustawy o nielegalnej imigracji "bałkański szlak", którym uchodźcy z Bliskiego Wschodu starają się dotrzeć do krajów Unii Europejskiej, zmieni się i poprowadzi przez Albanię i Bułgarię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uchodźcy z Syrii zatrzymani na granicy serbsko-węgierskiej
Uchodźcy z Syrii zatrzymani na granicy serbsko-węgierskiej (WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d2g6jz1

Taki rozwój sytuacji przewiduje wysoki oficer serbskiej policji granicznej Mitar Djuraszković, który wystąpił w piątek w belgradzkiej publicznej TV.

Węgierski parlament uchwalił w piątek nową ustawę, która przewiduje karę do pięciu lat więzienia za nielegalne przekroczenie granicy z bronią w ręku bądź gdy przekroczenie linii granicznej łączy się z uszkodzeniem muru wzniesionego na granicy z Serbią.

Nowe regulacje prawne będą obowiązywać od 15 września. Rząd węgierski chce zahamować masowy napływ cudzoziemców, którymi są w większości uchodźcy z krajów objętych konfliktami wojennymi na Bliskim Wschodzie.

d2g6jz1

Djuraszković ocenia, że w samym tylko 14-milionowym Stambule 2,5 miliona uchodźców oczekuje, aby skorzystać z pierwszej nadarzającej się okazji i dostać się do zachodniej Europy.

- Stambuł to wielkie skupisko imigrantów, otrzymuje od europejskich centrów imigracyjnych, zwłaszcza z Niemiec, ale także z Austrii i krajów skandynawskich, pozytywne sygnały - twierdzi Djuraszković.

- Powstała sytuacja stanowi wielkie wyzwanie dla całej Europy - dodaje oficer policji granicznej.

Przewiduje, że jeśli imigranci w obawie przed więzieniem będą teraz unikali Węgier, trasy ich exodusu na Zachód poprowadzą przez Bułgarię, Grecję i Albanię.

Przez terytorium Serbii przewędrowało tylko w tym roku ponad 115 000 uchodźców. Większość dotarła tam przez Macedonię, aby zmierzać dalej przez terytorium Węgier.

d2g6jz1

Podziel się opinią

Share

d2g6jz1

d2g6jz1
Więcej tematów