Nowa umowa UE z Pfizerem bez Węgier. Rząd Orbana zdecydował
Węgierski rząd zdecydował o nieprzystąpieniu do kolejnego etapu kupna szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer przez Unię Europejską. Jak poinformował szef kancelarii premiera Gergely Gulyas, Węgry "mają ich już wystarczająco dużo".
- Rząd zdecydował na wczorajszym posiedzeniu, że Węgry nie chcą uczestniczyć w kolejnym etapie kupna szczepionki przez Brukselę – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej online Gergely Gulyas.
Węgrzy nie chcą nowej umowy z Pfizerem. Gulyas: mamy wystarczająco szczepionek
Jak wskazał Gulyas, Węgry zamówiły dotychczas ponad 10 mln dawek zachodnich szczepionek do końca 2022 roku. Zauważył też, że program szczepień na Węgrzech według danych spowolni po przekroczeniu 5 mln zaszczepionych.
- Może uda nam się osiągnąć 5,5 mln, a patrząc bardzo optymistycznie 6 mln – powiedział szef kancelarii węgierskiego premiera. Podkreślił jednak, że bez względu na to, czy Węgrzy będą musieli zaszczepić się ponownie, jego kraj ma na to zakontraktowaną odpowiednią liczbę kolejnych dawek.
Rzecznik UE o nowym kontrakcie z firmą Pfizer: z całej Unii rezygnują tylko Węgry
Z kolei w czwartek rzecznik Unii Europejskiej przekazał, że tylko Węgrzy spośród całej Unii rezygnują z nowej unijnej umowy na szczepionki, która ma być podpisana z koncernem Pfizer. Nowy kontrakt ma opiewać na 1,8 mld dawek szczepionek przeciw COVID-19, przy czym dwie poprzednie umowy podpisane były łącznie na 600 mln dawek.
Jak wynika z aktualnych danych, na Węgrzech zaszczepiono dotychczas co najmniej jedną dawką 4 mln 830 tys. osób (na ponad 9,7 mln mieszkańców). Natomiast drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało ponad 2,8 mln osób. Prawie połowa szczepień została zrealizowana preparatem Sputnik V od rosyjskiego producenta oraz chińskim Sinopharm.
Źródło: PAP
ZOBACZ TEŻ: Odejście Wojciecha Maksymowicza. Poseł Porozumienia uderza w ministra zdrowia Adama Niedzielskiego