ŚwiatNowa runda konsultacji z Iranem ws. programu atomowego

Nowa runda konsultacji z Iranem ws. programu atomowego

Nowa runda rosyjsko-irańskich konsultacji w sprawie programu atomowego Iranu rozpoczęła się w Moskwie - poinformowało cytowane przez Interfax źródło.

13.03.2006 18:11

Inny rozmówca agencji podał, że na moskiewskie rozmowy przybył zastępca sekretarza Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, Ali Hosseini-Tasz. Spotkanie za zamkniętymi drzwiami odbywa się w siedzibie prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiadał wcześniej, że do konsultacji dojdzie w najbliższym czasie.

Niedawne rozmowy na temat propozycji Moskwy, aby wzbogacanie irańskiego uranu przeprowadzać na rosyjskim terytorium, by w ten sposób uzyskać pewność, że Iran nie wzbogaca uranu do celów wojskowych, nie przyniosły rezultatu. Teheran nie zgodził się bowiem na żądanie Rosji, aby spełnił wpierw warunek postawiony przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i zawiesił wzbogacanie uranu.

W tym tygodniu sprawą irańskiego dossier jądrowego ma zająć się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Zachód jest przekonany, że prowadząc prace nad wzbogacaniem uranu, Iran zbliża się do produkcji paliwa jądrowego do celów wojskowych. Teheran temu zaprzecza, utrzymując, że energia jądrowa potrzebna jest mu do produkcji elektryczności.

Jesteśmy bardzo rozczarowani sposobem, w jaki Iran postępuje w tych negocjacjach, absolutnie nie pomaga tym, którzy chcą znaleźć pokojowy sposób rozwiązania całej sytuacji narosłej wokół irańskiego programu jądrowego - powiedział wcześniej Ławrow. - Z Teheranu płyną sprzeczne sygnały. Jednego dnia to odrzucają, drugiego zaś nie odrzucają.

Wcześniej w poniedziałek szef rosyjskiego Rosatomu (Federalnej Agencji ds. Energii Atomowej) Siergiej Kirijenko powiedział, że propozycja wzbogacania irańskiego uranu na rosyjskim terytorium pozostaje nadal otwarta. W niedzielę rzecznik irańskiego MSZ Hamid Reza Asefi powiedział, że Teheran już nie bierze jej pod uwagę.

Rosja uważa, że Iran, jak każde inne państwo, ma prawo produkować nuklearną energię do celów pokojowych, ale społeczność międzynarodowa ma prawo żądać gwarancji [wymaganych przez układ o nierozprzestrzenianiu broni masowego rażenia]. Rosja oba te wymogi połączyła w swojej propozycji - zaznaczył Kirijenko.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)