Trwa ładowanie...
sąd

Nowa reforma sądów. Zmiany dotkną wszystkich

To może być rewolucja. Rządzący chcą wprowadzić w sądownictwie tak duże zmiany, że dotychczasowe uznamy za nieznaczące. Przede wszystkim mają zniknąć sądy apelacyjne, a pół miliona spraw przejmą sędziowie pokoju.

Share
Nowa reforma sądów. Zmiany dotkną wszystkich
Źródło: WP.PL
dnnwn7a

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie czeka na wynik wyborów i przechodzi do drugiego etapu reformy sądownictwa. Pojawi się wspólny dla wszystkich sędziów urząd: sędzia sądu powszechnego z ujednoliconą pensją - podaje gazeta. Nie będzie już sędziów sądu rejonowego, okręgowego i apelacyjnego.

Drobne sprawy karne mieliby rozstrzygać sędziowie pokoju - niekoniecznie prawnicy, ale ludzie z "życiowym doświadczeniem". Ma to odciążyć sędziów, którzy prowadzą trudne i złożone sprawy.

dnnwn7a

Jak wyjaśnia dziennik, resort chce też zlikwidować sądy apelacyjne, a w dużych miastach utworzyć sądy wyspecjalizowane w poszczególnych kategoriach (np. karne, gospodarcze, cywilne).

Z ustaleń "Rz" wynika, że przy sądach regionalnych powstaną rady doradcze. Ich zadaniem będzie opiniowanie kandydatów na urząd sędziego, rozpatrywanie skarg czy wnioskowanie postępowań wyjaśniających.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Egzaminy w szkołach zagrożone? Twarda deklaracja minister Zalewskiej

dnnwn7a

Podziel się opinią

Share
dnnwn7a
dnnwn7a
Więcej tematów