Trwa ładowanie...
duly6l8
pkw

Już wiadomo, kto zastąpi szefa PKW. Julia Przyłębska wyjawiła nazwisko

29 marca wygasa kadencja szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego. Jego następcę ma wskazać prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Sędziego Hermelińskiego w PKW zastąpi Grzegorz Jędrejek - wyjawiła we wtorek Julia Przyłębska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędzia TK Grzegorz Jędrejka ma zastąpić szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego
Sędzia TK Grzegorz Jędrejka ma zastąpić szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego (PAP, Fot: Marcin Obara)
duly6l8

- Tak, jest decyzja. Podpisałam dzisiaj pismo, które jutro zostanie skierowane do prezydenta. W piśmie tym wskazuję sędziego Grzegorza Jędrejka jako kandydata prezesa Trybunału Konstytucyjnego - stwierdziła Julia Przyłębska w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Polsat News, pytana o następcę Wojciecha Hermelińskiego w PKW.

Zobacz także: Już wiadomo, ile zarobią członkowie komisji wyborczych. Jest uchwała PKW

- Sędzia jest osobą, która jest niezwykle aktywna, niezwykle dynamiczna. Poza tym nie będę ukrywać, że pytałam różnych sędziów, czy widzieliby się w PKW, a on wyraził gotowość, bo to jednak dodatkowe zadanie - tłumaczyła Przyłębska. - Niestety, niektórzy powiedzieli: nie mogę przyjąć, bo mam tyle zajęć związanych np. z pracą na uczelni, czy jestem w trakcie przygotowywania jakiejś dysertacji naukowej i w związku z tym nie podołam takiemu obowiązkowi. Natomiast sędzia Jędrejek zgodził się, z czego się bardzo cieszę, bo uważam, że to świetny kandydat. Mam nadzieję, że nie będzie przeciwko niemu stosowana mowa nienawiści - dodała.

duly6l8

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi po trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazywanych przez prezesów tych sądów.

Zobacz także: Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w PKW. Pojawiły się pierwsze nazwiska

Sędzia Wojciech Hermeliński reprezentuje w PKW Trybunał Konstytucyjny, dlatego jego następcę wskazać musiała prezes TK.

Kadencja członka PKW wynosi 9 lat; wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje m.in. w przypadku ukończenia 70 lat przez członka Komisji.
Obecny przewodniczący PKW 70 lat skończy 29 marca.

Dr hab. nauk prawnych Grzegorz Jędrejek został wybrany przez Sejm na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego w lutym 2017 roku - w miejsce sędziego Andrzeja Wróbla, który na znak protestu wobec sposobu, w jaki PiS obchodzi się z TK, zrezygnował z orzekania w Trybunale.

duly6l8

Podziel się opinią

Share

duly6l8

duly6l8
Więcej tematów