Trwa ładowanie...
dpleklz

Nowa partia na Śląsku. Ślonzoki Razem chcą przywrócenia autonomii

Na Śląsku powstała nowa partia Ślonzoki Razem, która zadebiutuje w wyborach samorządowych już jesienią. Grupa przedstawiła swój manifest programowy i cele wyborcze. Chcą przede wszystkim, aby Śląsk odzyskał swoją autonomię.
Share
Wybory samorządowe na Śląsku
Wybory samorządowe na ŚląskuŹródło: East News, Fot: DOMINIK GAJDA/REPORTER
dpleklz

Na oficjalnej stronie Ślonzoki Razem partia opublikowała manifest wyborczy oraz cele, które chcą spełnić, gdy dojdą do Sejmiku Śląskiego. Istotne dla nowej grupy jest zadbanie o sprawy: tożsamości i samookreślenia, historii i kultury, mowy śląskiej oraz edukacji regionalnej.

Jak podkreślają, dla nich najważniejszy jest Śląsk, jako odrębna od reszty Polski narodowość. Dlatego też liderzy chcą zjednoczenia wszystkich ziem górnośląskich w jedno województwo oraz uznania Dolnego Śląska za autonomiczny.

Nowa partia Ślązoki Razem

Na stornie Ślonzoki Razem czytamy - "współczesny Śląsk jest krainą, w której jej autochtoni są coraz bardziej obywatelami gorszej kategorii. Ani po polskiej ani po czeskiej stronie granicy nie szanuje się nas". Partia zapowiada, że jest odpowiedzią na ten problem.

dpleklz

Członkowie nowej organizacji zadeklarowali, że nie uznają województwa śląskiego bez Opola, ale z Sosnowcem, Częstochową, Żywcem. Dlatego też chcą wesprzeć mieszkańców Częstochowy w przywróceniu woj. częstochowskiego.

Nowa partia na Śląsku została zarejestrowana pod koniec maja 2018 r. Tegoroczne wybory samorządowe będą dla nich debiutem. Jednak już wcześniej członkowie działali społecznie w kierunku podtrzymywania odrębności kulturowej.

Liderem partii, naczelny "Slunskiego Cajtungu"

Na poniedziałkowym spotkaniu w Katowicach manifest odczytał jeden z liderów partii - Dariusz Dyrda, który jest również redaktorem naczelnym miesięcznika "Slunski Cajtung". W gazecie niejednokrotnie pojawiały się kontrowersyjne treści. W marcu tego roku miesięcznikowi zarzucono, że nazwał "hitlerowców", "żołnierzami niezłomnymi".

dpleklz

Prócz Dyrdy Ślonzoków Razem reprezentuje m.in. Leon Swaczyna oraz Jerzy Bogacki, prezes fundacji Silesia. Jak podali liderzy, partia obecnie zrzesza ok. 40 członków. Przedstawiciele organizacji opublikowali również pełną listę wyborczą. Jesienią wystartują w czterech okręgach wyborczych.

Wybory samorządowe na Śląsku

To kolejna nowa partia, która będzie reprezentować obóz Ślązaków. Wcześniej zarejestrowano Śląską Partię Regionalną. ŚR zapowiada, że będzie walczyć o najbardziej radykalne dla Ślązaków postulaty a ŚPR zapewniała, że pragnie skupić się na problemach gospodarczych województwa oraz na jego modernizacji.

Źródło: http://slonzokirazem.com; http://partiaslaska.pl

dpleklz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Marek Jakubiak kandydatem Kukiz’15 na prezydenta Warszawy? Jest deklaracja

dpleklz

Podziel się opinią

Share
dpleklz
dpleklz
Więcej tematów