Nowa odmiana ptasiej grypy groźna także dla ludzi?
Amerykańscy mikrobiolodzy analizujący próbki
aktywnych ostatnio wirusów ptasiej grypy zidentyfikowali szczep
H7N2, który jest lepiej od innych przystosowany do życia w
organizmie ssaków - napisały "Times" i "Daily
Telegraph".
27.05.2008 | aktual.: 27.05.2008 15:44
Brytyjskie dzienniki powołują się na publikację w fachowym piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Choć na krótką metę nie ma groźby ewolucji wirusa w stronę niebezpiecznych dla ludzi mutacji, to jednak jest on bliższy uzyskania właściwości umożliwiających zarażanie ludzi i wywołanie epidemii, dlatego wymaga systematycznej obserwacji - ostrzegają naukowcy.
Testy przeprowadzone na łasicach wykazały, iż H7N2 może być przekazywany między zwierzętami tego samego gatunku, ale według naukowców, dowody wskazują na to, iż ptasia grypa w tej odmianie może się rozprzestrzeniać wskutek zarażenia między ludźmi.
Wirus testowany na łasicach został pobrany w Nowym Jorku w 2003 r. od pacjenta i wprowadzony do organizmu ssaka, gdzie rozwijał się w jego układzie oddechowym na tych samych cukrach, które u człowieka występują w tchawicy.
Zdaniem naukowców wirus może ewoluować w kierunku tych samych silnych właściwości wiązania cukrów, które wykazały wirusy w trzech wcześniejszych globalnych pandemiach grypy z 1918, 1957 oraz 1968 roku.
Rodzina wirusów H7, podobnie jak szczep H5N1 - najgroźniejszy ze znanych dotychczas, któremu przypisuje się śmierć 241 osób, głównie w krajach Azji w 2003 r., najbardziej atakuje ptaki.
Wcześniej w rodzinie wirusów H7 zidentyfikowano odmianę H7N7, która wystąpiła w 2003 roku u drobiu hodowanego w Holandii, oraz łagodniejszą odmianę H7N2 w ub. r. w Anglii.
Nasze badania wskazują na konieczność ciągłego nadzoru i badań tych wirusów, ponieważ niektóre ich właściwości przypominają wirusy mające śmiercionośny potencjał- uważa dr Terrence Tumpey, mikrobiolog z Ośrodka do Walki z Chorobami Zakaźnymi i Prewencji w Atlancie (USA).
Szczepy grypy klasyfikowane są na podgrupy według dwóch protein: hemaglutyniny (H) oraz neuraminidazy (N).